Udělejte těchto 5 věcí a budete na pohovoru za hvězdu

20. 10. 2019 · Inspirace

„Kdybych tak věděl, co si vytáhnu, byly by státnice brnkačka‚“ zasnil se nejeden vysokoškolák dva dny před důležitou zkouškou. S pracovním pohovorem je to podobné. Nikdy nevíme, na co se zeptají – ale dostaneme jen jednu šanci ukázat, že na to máme. Sepsali jsme pět tipů, jak se na pohovor skvěle připravit, i když nemůžete tušit, po jakých tématech personalista s manažerem půjdou.

1. Tahák – osvědčený přítel

Ve škole nás za taháky hubovali. Jenže už dávno nejsme děti. Donést si na pohovor tahák je naprosto v pořádku. Samozřejmě to nemyslíme tak, že si máte psát něco na ruku… Na pohovor si s sebou klidně doneste zápisník s poznámkami a občas se do něj podívejte. Neznamená to, že podvádíte, ale že jste přišli nachystaní.

Co patří do taháku? Ke každé dřívější pracovní pozici napište jeden či dva hlavní úspěchy. Můžete zmínit jeden úspěch, kterého jste dosáhli sami a jeden, ke kterému jste došli společně jako tým.

2. Nepřežeňte to s tréninkem

Pokud vás čeká pohovor a chcete zapůsobit, věnujte čas domácí přípravě. Zase to ale nepřehánějte, ať odpovědi působí přirozeně. Personalista ocení, pokud prokážete základní přehled o firmě, jejích produktech a pozici na trhu. Nikdo ale nečeká, že si nastudujete výroční zprávy až do roku 1994.

Zrovna tak je fajn připravit se na časté otázky, které zaznívají. Třeba: „Proč bychom měli vybrat právě vás?“ Nesnažte se ale natrénovat „perfektní“ odpověď úplně na všechno. Mluvte tak, abyste to byli pořád vy. Pokud byste nějakou otřepanou frázi dobrovolně nikdy neřekli, není důvod s tím na pohovoru začínat.

» Kde se vidíte za 5 let a další časté otázky z pohovorů

3. Prokoukněte pravý smysl otázek

Pokud se žena ptá: „Nevypadám v tom tlustá?“, ve skutečnosti se táže: „Líbím se ti pořád?“ Na pohovoru to funguje podobně. Spousta otázek míří ve skutečnosti jinam. Personalisté většinou zjišťují způsob uvažování, zda umíte improvizovat, kreativně myslet a podobně.

Když vás personalista vyzve: „Řekněte nám něco o sobě,“ v překladu to znamená: „Povězte nám, co máte profesně za sebou a proč se k nám zrovna vy hodíte.“ Pokud se táže: „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“, ve skutečnosti ho zajímá: „Umíte se podívat realistickýma očima na to, kdo jste?“

4. Řekněte jim, co pro ně uděláte

Proč firma na danou pozici hledá nového člověka? Protože potřebuje, aby pro ni vyřešil nějaký problém. Vytvořil něco nového nebo rozvinul projekt, který se nehýbe z místa.

Přečtěte si ještě jednou inzerát, na který jste se hlásili a zkuste z něj tuhle hlavní misi vyčíst. Pak si ohlídejte, abyste na pohovoru prodali, že jste tím pravým člověkem, který pomůže s řešením. Jinými slovy: že na to máte nejen zkušenosti, ale i konkrétní recept. A navíc se nebojíte převzít zodpovědnost.

5. Zeptejte se na to, co vás zajímá

Na konci pohovoru může padnout otázka: „A chcete se zeptat na něco vy nás?“ Hodně lidí se tím nechá zaskočit. Nečekali, že se budou také na něco ptát. Proto buďte připraveni a vymyslete si dopředu dvě nebo tři otázky. Například se zeptejte, jak vypadá typický pracovní den na dané pozici.

» 21 otázek, které na pohovoru položte VY

Jobs.cz

Další články k tématu
Podobné články

Šílené otázky, které mohou zaznít na pohovoru

Popište slepému žlutou barvu. Co byste dělal, kdybyste jako jediný přežil pád letadla? Příběhy o šílených otázkách na pohovorech jste jistě slyšeli, četli a možná také zažili. Co konkrétně se jimi personalisté snaží zjistit? Proč se na takové věci vůbec ptají? Některé „crazy otázky“ vás mají vyvést z konformní zóny, jiné zkoumají logické uvažování, rychlost úsudku, …

Co riskujete, když bez omluvy nepřijdete na pohovor

Firma vás pozvala na pohovor, ale mezitím jste kývli na jinou nabídku nebo se vám termín přestal hodit. Jasně, to se stává. Spousta lidí to bohužel řeší tak, že se nijak neomluví a na pohovor prostě nepřijdou. Možná si říkají: „No a co, stejně v té firmě nebudu pracovat.“ Nebo: „Určitě si pozvali víc lidí, moje …

Personalistka radí, jak se co nejlíp připravit na pohovor

Štěstí přeje připraveným – hlavně u pohovoru. Velká část uchazečů však přípravu podcení. Nezjistí si, s kým se scházejí, čím přesně se firma zabývá, jaké má tento byznys výhody a úskalí. Nepřemýšlí o pozici, na kterou se hlásí. Pokud tedy chcete uspět v lovu na tu nejlepší práci, držte se následujících tipů. Sepsala je personalistka Tereza Valášková. …

Potrénujte na pohovor. Tyto otázky na 99 % padnou

Každý personalista i pohovor je jedinečný. Následující otázky vás však neminou, protože se týkají konkrétních pracovních zkušeností. Připravte se na ně! Ať vás personalista nezaskočí Platí zlaté pravidlo, že „štěstí přeje připraveným“. Znamená to přečíst si informace o firmě (webové stránky, profil na sociálních sítích), podrobně se zaměřit na inzerát a také zkusit zjistit, zda …