Co mezi řádky vyčtete z pracovních inzerátů

Prvním krokem k tomu, abyste nalezli ty správné nabídky, je si hned na začátku uvědomit, co vlastně hledáte, kam chcete svou kariéru směrovat a co jste pro ni ochotni udělat. Na co se tedy při čtení inzerátů zaměřit, abyste objevili práci přesně pro vás?

« 2 minuty čtení »

Hezký název pozice není všechno

Nenechte se napálit sexy anglickým názvem pozice. Mnoho inzerátů používá anglicismy a každý druhý je manažer, jenže realita pracovní náplně může být úplně jiná než manažerská. Podívejte se raději na popis úkolů, které budete vykonávat.

Kvalitní nabídka obsahuje několik částí, díky kterým si uděláte bližší představu o tom, s jakou firmou máte tu čest. V dobrém inzerátu nechybí informace o:

  • společnosti
  • pracovní pozici
  • požadavcích na kandidáta
  • co firma nabízí
  • kontakt na odpovědnou osobu

» Podívejte se na nabídky práce ve vašem oboru

↑ Odpovězte na nabídky, u kterých z alespoň 80 % splňujete požadavky.

Co to po vás chtějí?

Vzdělání, praxe, cizí jazyky, znalost počítačových programů a asi tak tisíc dalších věcí. Firmy si do inzerátů někdy dávají i požadavky, které jsou pro danou pozici diskutabilní. Na druhou stranu i to vám může o společnosti něco napovědět.

Odpovězte na nabídky, u kterých z alespoň 80 % splňujete požadavky. Buďte však zdravě kritičtí k sobě i popisu toho, co firma požaduje. Chtějí zkušeného účetního se sedmi lety praxe? Jako čerstvého absolventa vás nepozvou ani do prvního kola.

» Hledá se guru, hledá se hvězda. Nenechte se odradit přehnanými požadavky

Čím firma láká uchazeče (a na jak dlouho)

V inzerátu firma prodává i sebe, respektive danou pozici. Snaží se atraktivně popsat náplň práce a zaměstnanecké benefity. Na co se při čtení nabídky zaměřit?

Opět si uvědomte, co je pro vás zásadní a za co chcete svou práci „vyměnit“. Je to určitá výše mzdy? Nebo pružná pracovní doba? Počet dnů dovolené, služební auto, možnost kariérního postupu? Tohle všechno můžete v inzerátech najít. Anebo si nabídky nabídky práce filtrujte podle vlastních kritérií.

Z inzerátu by také mělo být jasné, zda je smlouva na dobu určitou nebo neurčitou. Pokud je vypsáno více možností, může to poukazovat na to, že firma ještě nemá úplně ujasněné zařazení pozice do struktury.

Proklepněte si budoucího zaměstnavatele

Inzerát snese hodně, proto si informace prověřte. Zkuste si firmu vyhledat na stránce Atmoskop.cz, která sbírá zkušenosti současných i bývalých zaměstnanců. Díky jejich komentářům si uděláte obrázek o tom, jak to ve firmě skutečně funguje. A pokud někde vnímáte rozpor nebo byste uvítali více informací, doptejte se na to personalisty na osobním pohovoru.

» Trénink na pohovor. Tyto otázky na 100 % padnou

Jobs.cz

Další články k tématu

10 fatálních chyb, kterými zabíjíte své CV

Kdy naposledy jste aktualizovali svůj životopis? Přestaňte práci se svým životopisem brát jako rutinu a podívejte se na své CV vždy novýma očima. Vyvarujete se tak zdánlivě stokrát opakovaným chybám, které na první zdání dnes už nikdo nedělá. Personalisté vám potvrdí, že se s nimi setkávájí dnes a denně, a to i u pozic, kde … číst více

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

Siemens: pojďte k nám vyvíjet špičkový software

Siemens má v Česku dvě prestižní Vývojová a prototypová centra, kde se vyvíjí SW a HW produkty pro téměř celý svět. Jedno sídlí v pražské centrále a druhé v Brně. „Jen v posledním roce jsme otevřeli pracovní místa pro desítky nových zaměstnanců a další stále nabíráme. Máme zájem o talentované lidi jak po škole, tak i se zkušenostmi. Nabízíme … číst více

Rutina útočí. 3 signály, že už vážně potřebujete jít dál

Pocit, že své práci rozumíte, je skvělý. Vlastně k němu všichni směřujeme. Když nastoupíme do nové firmy, všechno je neznámé: kolegové, vztahy i úkoly. Člověku se uleví, když tenhle úvodní stres pomine. Jenže mírná nejistota má taky něco do sebe. Jakmile práce začne být příliš snadná, není o co stát. 1. Často říkáte: to nejde … číst více