6 zajímavých oborů na soukromých VŠ

Najít vysněné povolání bez předchozích zkušeností bývá pro absolventy stresující zážitek. Personalisté se totiž rádi řídí heslem, že praxe je nejlepší učitelka. Kde na soukromých vysokých školách získáte kromě biflování i tolik ceněné dovednosti v oboru? Vybrali jsme těchto 6 prakticky zaměřených oborů.

shutterstock_165923390

1. Literární tvorba

Kde: Literární akademie

Kdo v sobě objevil umělecké sklony a chtěl by své psaní rozvinout, bude na Literární akademii spokojený. Bakalářský obor Literární tvorba vás připraví na práci spisovatele, scenáristy, publicisty nebo redaktora. Umělci potřebují svobodu, proto si svou cestu studiem každý volí sám. Vyberete si pedagoga a jeho tvůrčí dílny pak můžete navštěvovat po celou dobu studia, nebo každý rok zkusit někoho jiného. Škola slibuje exkluzivní pedagogický sbor. Setkáte se s básníkem Petrem Borkovcem, spisovatelkou Danielou Fischerovou nebo držitelkou Ceny Jřího Ortena Janou Šrámkovou. Profil oborů je umělecký, proto na konci studia získávají absolventi tituly BcA. a MgA.

Přijímačky a školné: Za jeden semestr prezenčního studia se platí 32.500 Kč. Dálkaři mají výuku o 5 tisíc korun levnější. Škola přijímá přihlášky v průběhu celého roku. Uchazeči musí projít talentovou zkouškou a ústním pohovorem (koná se 8. září 2014).

shutterstock_47024590

2. Politologie a politický marketing

Kde: Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha

Občas se o politicích říká, že jsou pouhými loutkami v rukou mocných. Jestli toužíte po práci v zákulisí státního aparátu, pak by tento magisterský navazující obor mohl být správnou volbou. Výuka spojuje teoretickou i praktickou politologii s mezinárodními vztahy a mediální komunikací. Součástí učebních osnov je povinná praxe.

Přijímačky a školné: Podmínky pro přijetí nejsou nepřekonatelné, stačí zvládnout motivační pohovor. Za studium zaplatíte 28.500 Kč za semestr.

shutterstock_113938492

3. Zdravotnický záchranář

Kde: Vysoká škola zdravotnická

Nelékařské zdravotnické obory jsou v kurzu. Adrenalinové povolání zdravotního záchranáře vyžaduje jak hluboké teoretické znalosti, tak hlavně praxi. Ta je nedílnou součástí výuky. Absolventi tříletého bakalářského oboru najdou uplatnění jako záchranáři v sanitkách i u letecké služby nebo u vodní a horské záchranné služby. Na Vysoké škole zdravotnické najdete mnoho dalších praktických oborů: Radiologický asistent, Porodní asistentka, Všeobecná sestra.

Přijímačky a školné: Škola přijímá přihlášky až do 1. září 2014. Na uchazeče čeká dvoukolový přijímací pohovor, který se skládá z talentové zkoušky z tělocviku a testu z biologie a fyziky. Budoucí studenti si musí připravit 54.000 Kč na jeden akademický rok.

shutterstock_124713472

4. Letový provoz

Kde: Vysoká škola obchodní v Praze

Zajištění vzdušné dopravy vyžaduje skutečné odborníky. Během tří let bakalářského studia se seznámíte se vším, co souvisí s provozem a zabezpečením letového provozu. Navigace, plánování a monitorování letů, meteorologie, angličtina –  to jsou stěžejní předměty výuky. Uplatnění lze najít v letových provozních službách, v leteckém výcviku. Můžete také pokračovat v navazujícím studiu.

Přijímačky a školné: Na Vysoké škole obchodní se stresu z přijímaček vyhnete. Přijati jsou všichni, kdo se přihlásí a dodají maturitní vysvědčení. Za jeden semestr se platí 22.500 korun.

shutterstock_105032324

5, Communication and Mass Media

Kde: University of New York in Prague

Žijeme v takzvané informační společnosti. Komunikace a masmédia hrají zásadní roli ve všech aspektech společenského života. V rámci tohoto bakalářského oboru se můžete stát mediálním odborníkem. Každý si sám vybere budoucí specializaci. Zaměřit se lze na mediální psaní, public relations a reklamu. UNYP je ryze mezinárodní škola, takže výuka probíhá pouze v angličtině.

Přijímačky a školné: Základním požadavkem přijetí ke studiu je solidní úroveň angličtiny. Školné se platí podle kreditové dotace předmětů. Cena za průměrný semestr se pohybuje kolem 70.000 korun.

shutterstock_77120407

6. Čeština jako cizí jazyk

Kde: Akcent College

Náš rodný jazyk představuje pro většinu cizinců nepřekonatelný oříšek. Ano, čeština je složitá, ale zároveň je tu málo kvalifikovaných lektorů, kteří umí výuku uzpůsobit potřebám zahraničních studentů. Právě takovéto dovednosti se naučí absolventi pedagogického bakalářského oboru Čeština jako cizí jazyk. Součástí výuky jsou i dva cizí jazyky, které usnadní uplatnění a komunikaci s cizinci.

Přijímačky a školné: U přijímacího pohovoru musíte ukázat znalost angličtiny na úrovni B2, projít testem studijních předpokladů a ústním pohovorem. Výše školného na celý rok činí 55.000 korun nebo 29.000 korun v semestrálních splátkách.

Jan Hruška

Další články k tématu

Chystáte se na VŠ? Bezplatné workshopy vám usnadní nástup ke studiu

První den v nové škole bývá takové malé osobní drama. Nervozita se nevyhýbá ani těm nejklidnějším povahám a při vstupu do nové třídy či posluchárny se srdce rozbuší snad každému. Nebylo by lepší seznámit se se školou a spolužáky už před začátkem školního roku a na podzim nastupovat jako zkušený mazák? Vysoká škola BIBS tuto … číst více

Nevzali vás na školu? Poradíme, kdy má smysl odvolání

Když dostanete z vysoké školy vyrozumění, že vás nepřijali, prvními pocity mohou být zklamání, marnost i vztek. Někdy do vašeho výkonu při přijímacích zkouškách zasáhnou věci, které nemůžete ovlivnit – horko, hluk, nejasná formulace otázek. Ještě ale není vše ztraceno – můžete se odvolat. ↑ Poradíme vám, co napsat do odvolání na vysokou školu. Všichni se … číst více

Nebuď za hlupáka: jak nasát všeobecný přehled

Někteří lidé dokážou hodiny a hodiny hovořit na své oblíbené téma, ale v ostatních oblastech jsou naprosto ztracení. Chybí jim totiž základní společenská dovednost: všeobecný rozhled. Vynikající orientace v mnoha rozličných oblastech lidského vědění z vás udělá nejen dobrého společníka, ale dostane vás i na vysokou školu. Vítězové a poražení Viděli jste někdy nějakou vědomostní televizní hru? Vítězné … číst více

Přijímačky se blíží. Co při nich zúročíte?

Možná už vám dorazila pozvánka k přijímacím zkouškám. A my pro vás máme rady, jak u nich můžete zazářit. Vysoké školy berou v potaz kvalitní seznam přečtené literatury, výsledky z olympiád, jazykové zkoušky, dobré známky na maturitním vysvědčení i vlastní tvorbu. Zjistěte, co je důležité pro váš obor a přijetí máte v kapse. » 2 … číst více