Chcete si říct o zvýšení mzdy? Právě teď je na to vhodná doba

Hodně lidí by chtělo přidat, ale málokomu je příjemné vyjednávat o zvýšení mzdy. Z hlediska umění komunikace je to opravdu „vyšší dívčí“. Člověk nesmí působit jako prosebník, ale ani jako arogantní vyděrač. Jak zaujmout středovou pozici a co při vyjednávání o výši odměny nepodcenit?

 I když průměrná hrubá měsíční mzda nominálně vzrostla – za 2. čtvrtletí letošního roku meziročně o 7,7 % – reálně kvůli vysoké inflaci klesla. A to už po sedmé v řadě. Což nejsou zrovna veselá čísla a není divu, že by většina lidí uvítala vyšší mzdu.

Uvažují často tak, že si o ni požádají až po blížících se svátcích. Nový rok, nový začátek, a to se rovná „nový plat“, myslí si. Jenže vhodnější chvíle je spíš ke konci roku, kdy je čas vyhodnotit uplynulé období, a navíc firmy už plánují rozpočty. Takže je lepší to příliš neodkládat.

Nepodceňte načasování

Chcete-li jednat o tak zásadní věci, jako jsou peníze, nechytejte šéfa v den, kdy toho má nejvíc. Zkuste vybrat čas, kdy nemá tolik meetingů a hlavně, kdy nejde se schůzky s někým, s kým se obyčejně nepohodne, takže pak bývá ve špatné náladě. Schůzku si každopádně domluvte předem a stanovte pro ni dost času, alespoň 30 minut.

Nepodceňte argumenty

Chcete-li při vyjednávání uspět, musíte mít něco pádného v rukávu. Ne, nebude to vlekoucí se inflace. Většina firem se jí snaží řešit alespoň navyšováním benefitů, když už ne plošným navyšováním mezd, na což můžete být odkázáni. Jako argument neposlouží ani rodinné záležitosti typu potřetí se žením nebo koupil/a jsem statek za Prahou a potřebuji finance na přestavbu.

Tím hlavním, co nadřízeného/nou přesvědčí, jsou vaše dosavadní výsledky a vize do budoucna, jak je budete zlepšovat a rozvíjet. Proto je potřeba sesumírovat si všechny vaše dosavadní záslužné „činy“, které si můžete za poslední dobu připsat. Ideální je, pokud je můžete doložit čísly. Jsou to věci jako:

  • větší objem práce,
  • větší zodpovědnost,
  • přispění ke zvýšení produktivity či efektivity práce,
  • zvýšení vlastní kvalifikace,
  • podíl na zaškolování spolupracovníků.

Nepodceňte budoucnost

Čím konkrétnější u jednotlivých položek budete, tím lépe. K důvodům z minulosti zkuste připojit i určité přísliby do budoucnosti. Dejte najevo, že jste připraveni alespoň některé ze zmíněných oblastí dále rozvíjet. Například zlepšíte organizaci zaškolování nováčků nebo se pokusíte zefektivnit některou složku vaší práce, v níž vidíte rezervy.

Nepodceňte požadovanou částku

Obecně se doporučuje požádat o nárůst mzdy o 5 až 10 %. K většímu navýšení je taktické sáhnout zejména tehdy, když povyšujete nebo dostanete výrazně více zodpovědnosti. Silnější vyjednávací pozici mají lidé s vysoce žádanou a nedostatkovou odborností. Mohou to být specializovaní technici nebo IT odborníci, ale i šikovný obchodník nebo zkušený pruduktový manažer si mohou stát velmi dobře.

TIP: Než půjdete na schůzku se šéfem, zjistěte si, kolik dostávají lidé na vaší pozici a s vaší praxí v regionu. Můžete se podívat na nabídky stejné práce se zveřejněným platem na našem serveru, případně využít bezplatné srovnání mezd na platy.cz. Nestavte však na porovnání svého platu se sumou, kterou jste průzkumem zjistili, svoji argumentaci. Spíš ji berte jako podpůrnou informaci. Hlavní by vždy měl být váš přínos pro zaměstnavatele.

Nepřeceňte taktiku tlačení ke zdi

V současnosti převyšuje poptávka po zaměstnancích nabídku. Firmy nemají kandidátů na rozdávání, což může svádět stávající zaměstnance k výhružkám odchodem, pokud jim nebude vyhověno. K tomu se ale neuchylujte, leda že máte kam jít a váš současný plat je opravdu hodně pod vašimi představami, takže případný odchod je stejně dřív nebo později nevyhnutelný. Jinak je vydírání odchodem dost riskantní krok. Hrozí, že nejenže nedostanete přidáno, ale ještě si proti sobě šéfa poštvete.

Nepodceňte další kroky

Zkusili jste si požádat o zvýšení, ale nevyšlo to? I to se může stát. V tom případě chtějte vědět, co byste měli pro zvýšení platu udělat – něco nového se naučit, zapojit se do určitého projektu? Jestli dostanete na tuto otázku odpověď, stanovte si s nadřízeným časový plán, po jehož uplynutí se k otázce zvýšení vaší mzdy vrátíte. Ohlídejte si však, aby její navýšení nebylo podmíněno velkým nárůstem práce k vaší stávající.

A jestliže vyjednávání nikam nepovede a vyústí v závěr, že zůstanete na svém bez reálné vyhlídky na změnu k lepšímu, přehodnoťte, jestli u současného zaměstnavatele zůstat.

Firmy jsou stále hladové po nových zaměstnancích a nabízejí skvělá místa. Přesvědčte se na Jobs.cz.

 

 

Další články k tématu

Jaký byl uplynulý rok? Vystavte si kariérní „účet“, ať víte, co rozvíjet a co opustit

Blíží se konec roku, který nás nutí zamyslet se nad uplynulým obdobím. V řadě firem se vedou se zaměstnanci bilanční rozhovory, které tento rok zhodnotí a nastaví výhled do budoucna. Jestliže to není u vás v zaměstnání zvykem, vyplatí se na chvíli se zamyslet a udělat si něco jako bilanční rozhovor sám nebo sama se … číst více

Co vás zvedne ze židle? Vyšší mzda, lepší šéf, častější home office?

Štěstí přeje odvážným. Ačkoliv doba skýtá řadu nejistot, má cenu se vzepřít nedostatku odhodlání nebo obyčejné pohodlnosti a místo dobré práce si najít práci skvělou. Co to znamená? Pro každého něco jiného. Některá zlepšení však dokážou zvednout ze židle skoro každého. O peníze jde až v první řadě… Podle našeho průzkumu z konce loňského roku … číst více

Na tom, jak se v práci cítíme, dnes záleží víc než kdy dřív. Proč?

Rodina, koníčky, práce. Tři pilíře naší každodennosti, jejichž vzájemný poměr se i vlivem pandemie v posledních letech změnil. To, jak se v práci cítíme a jak ji dokážeme vtělit do celého našeho života, vnímáme nyní daleko výrazněji. O to víc je potřeba zakotvit v zaměstnání, které nám co nejvíc vyhovuje a naplňuje naše potřeby.   … číst více

Chcete vyšší plat? Tady je 7 rad, které vám k němu pomohou

Zvyšující se ceny všude, kam se člověk podívá, vedou ne jednoho zaměstnance k myšlence, že by to chtělo vyšší plat. Toho lze dosáhnout dvěma způsoby: přesvědčit stávajícího zaměstnavatele, nebo odejít tam, kde vyšší mzdu nabízejí. Pokud jde o první řešení, máme pro vás 7 rad, jak postupovat. To druhé řešení –⁠ hledání nové práce – … číst více