Co dělat u zkoušek, když se ocitnete v úzkých?

18. 5. 2016 · Inspirace

Zkoušky jsou dost velký stres samy o sobě, zvlášť, když jde o maturitu nebo přijímačky. A někdy se stane, že prostě nemáte šťastnou ruku na volbu otázky. Většina učitelů se vás snaží podpořit a pomoci vám. Ale stává se i to, že vás zavedou do témat, která vám neříkají vůbec nic. Nepanikařte. Existují způsoby, jak z toho ven.

» 2 minuty čtení «

1. Zůstaňte v klidu

Když se necháte rozhodit a dostanete strach, zablokujete si hlavu a bude se vám špatně mluvit i o tom, co dobře znáte. Dýchejte. Zaprvé, něco nevědět ještě neznamená zkazit celou zkoušku. Zadruhé, i když neuspějete, bude to možná velká škoda, někdo se možná na pár hodin rozzlobí, ale svět se nezboří. Pokud v klidu nejste, snažte se tak aspoň vypadat. Možná máte pocit, že se ve stresu červenáte nebo potíte. Druzí lidé na vás tyto věci pozorují mnohem méně, než si vy sami myslíte.

Mluvte pomalu. Když budete působit vyrovnaně, snáze předáte zkoušejícím pocit, že máte k vyrovnanosti důvod. Že ve skutečnosti látku umíte. Mluvte pomalu a srozumitelně. Nesnažte se ze sebe všechno vysypat během pěti minut.

shutterstock_98449886

↑ Španělská vesnice. Nebojte, většina učitelů vás u maturity spíš podrží.

2. Když vážně nevíte, přiznejte to

Ledacos dovedete s trochou přemýšlení odvodit přímo u zkoušky. Ale pokud jste úplně v pasti, nesnažte se vařit z vody. Vyučující to ve většině případů pozná. Můžete říct, že jste na problém narazili při studiu (ideálně v té a té knize, nebo když jste se probírali tou a tou látkou), ale tak, jak byl podaný, jste ho nepochopili. A klidně požádejte o vysvětlení, jak je to doopravdy. Zkoušejícího to možná zarazí, ale nejspíš bude rád, že máte o látku zájem. Navíc tím získáte trochu času, kdy bude mluvit on.

3. Snažte se využít to, co v hlavě máte

Učitel není jasnovidec. Vidí, že mu nejste schopni říct nic o Tylovi. Nemůže tušit, že víte úplně všechno o Dobrovském. Už když se učíte, hledejte v látce paralely a vztahy. Zpravidla existují témata, která zrecyklujete hned v několika maturitních nebo státnicových otázkách. Není ostuda se při studiu na něco zaměřit. Klidně můžete říct, že vás Dobrovský zaujal více. Většina zkoušejících bude nadšená z toho, že vás vůbec něco zaujalo, a nechá vás mluvit o vašem tématu.

Jedna neznalost pětku nedělá. Pokud vyučující trvá na tom, že budete znát důkladně právě Tyla, zachovejte chladnou hlavu a přemýšlejte nahlas. Hlavně se nezasekněte. Řekněte, co víte, a co by se z toho dalo odvodit. I když se vás konkrétní vyučující bude snažit potopit, pořád ještě je tam zbytek komise pro zachování objektivity – a když vydržíte smysluplně mluvit, za jednu mezeru ve vědomostech vám pětku nenavrhnou.

4. Zacházejte se zkoušejícími jako s lidmi

Protože to lidi jsou. Buďte příjemní. Usmívejte se. Klidně udělejte vtip, pokud máte pocit, že si to u daného učitele můžete dovolit. Pokud si nejste jistí, na co se vás vyučující ptá, nechte si otázku lépe vysvětlit. Možná zjistíte, že jste se vzájemně jen nepochopili.

Podívejte se na to učitelskýma očima. Pokud jste ve stresu, podívejte se na situaci pohledu zkoušejících. Jste jeden z několika desítek lidí, které mají na pořadníku. Nejspíš se hlavně těší, až budou mít zkoušení za sebou a půjdou domů nebo na pivo. Vašemu výkonu nejspíš přikládají mnohem menší význam než vy. Zatímco vám se zdá, že jste se kolosálně ztrapnili, pro ně je to jen další epizoda ze stovek podobných. Zítra si na to nebudou pamatovat. A za půl roku o tom nebudete vědět ani vy. Chyby se zkrátka stávají a na světě jsou důležitější věci.

Nela Wurmová

Podobné články

Nevzali vás na školu? Poradíme, kdy má smysl odvolání

Když dostanete z vysoké školy vyrozumění, že vás nepřijali, prvními pocity mohou být zklamání, marnost i vztek. Někdy do vašeho výkonu při přijímacích zkouškách zasáhnou věci, které nemůžete ovlivnit – horko, hluk, nejasná formulace otázek. Ještě ale není vše ztraceno – můžete se odvolat. ↑ Poradíme vám, co napsat do odvolání na vysokou školu. Všichni se …

6 zajímavých oborů na soukromých VŠ

Najít vysněné povolání bez předchozích zkušeností bývá pro absolventy stresující zážitek. Personalisté se totiž rádi řídí heslem, že praxe je nejlepší učitelka. Kde na soukromých vysokých školách získáte kromě biflování i tolik ceněné dovednosti v oboru? Vybrali jsme těchto 6 prakticky zaměřených oborů. 1. Literární tvorba Kde: Literární akademie Kdo v sobě objevil umělecké sklony a chtěl …

Nebuď za hlupáka: jak nasát všeobecný přehled

Někteří lidé dokážou hodiny a hodiny hovořit na své oblíbené téma, ale v ostatních oblastech jsou naprosto ztracení. Chybí jim totiž základní společenská dovednost: všeobecný rozhled. Vynikající orientace v mnoha rozličných oblastech lidského vědění z vás udělá nejen dobrého společníka, ale dostane vás i na vysokou školu. Vítězové a poražení Viděli jste někdy nějakou vědomostní televizní hru? Vítězné …

Přijímačky se blíží. Co při nich zúročíte?

Možná už vám dorazila pozvánka k přijímacím zkouškám. A my pro vás máme rady, jak u nich můžete zazářit. Vysoké školy berou v potaz kvalitní seznam přečtené literatury, výsledky z olympiád, jazykové zkoušky, dobré známky na maturitním vysvědčení i vlastní tvorbu. Zjistěte, co je důležité pro váš obor a přijetí máte v kapse. » 2 …