Dvě nabídky práce a čas tlačí. Kterou máte vzít?

20. 4. 2017 · Inspirace

Dostali jste v jeden moment dvě velmi lákavé nabídky práce a obě firmy na vás tlačí, ať se rozhodnete co nejrychleji. Ukvapené rozhodnutí je ale přesně to, čemu se chcete (logicky) vyhnout. Položte sami sobě těchto 7 otázek a uvidíte, že rozhodování bude snazší.

iStock_75068249_Small

1. Co budu skutečně dělat?

Porovnejte si náplň obou pozic. Vyhovuje vám samostatnost, nebo raději pracujete v týmu? Jakou budete mít zodpovědnost a pravomoci? Čeká vás cestování za klienty? To jsou jen příklady otázek, které by měly ve vaší hlavě zaznít.

Každému vyhovuje něco jiného, takže se nenechte přesvědčit rodinou či přáteli. Pokud znáte člověka, který na obdobné pozici pracuje a ještě jste se s ním nepobavili, je nejvyšší čas to udělat.

Nepřemýšlejte jen v módu „tady a teď“, ale zvažte i dlouhodobější perspektivu. Naučíte se v nové práci něco nového? Máte možnost posunout se na zodpovědnější místo? Nebo třeba odjet na zkušenou do ciziny?

2. Od – do, nebo pružně?

Můžete si uspořádat pracovní dobu částečně podle svého, nebo máte pevně dané hodiny? To jsou otázky, které si před podpisem pracovní smlouvy určitě položte.
Flexibilita je dnes velmi skloňované téma a zaměstnavatelé se stále více snaží vycházet lidem vstříc – nabízejí třeba pružnou pracovní dobu nebo možnost brát si home office.

3. Jaké jsou to firmy?

V obou společnostech, které vás k sobě lákají, jste se už nejspíš byli podívat osobně. Popřemýšlejte, co se vám líbilo a co vás naopak zarazilo. Jak vypadalo prostředí ve firmě? Jak s vámi komunikovali její zástupci? Ideální je opět zabrousit do okruhu známých, kteří mají s danou společností zkušenosti a zeptat se jich, co si o ní myslí.

4. Kolik nabízejí?

Výše výplaty je samozřejmě důležitá, ale berte v potaz, že odměna není jen plat. Vnímejte všechny ostatní benefity, které vám může společnost nabídnout – více dní dovolené, sick days, vzdělávání, bonusy, lékařskou péči nebo firemní školku.

5. Jak dlouho pojedu do práce?

Když máte na miskách vah dvě nabídky, je dobré zvážit též lokalitu. Pokud budete do práce jezdit více jak hodinu, počítejte s tím, že to může ovlivnit váš volný čas. Sídlí firma mimo dostupnost MHD? Není v okolí možné parkování? To vám může cestování do práce výrazně ztížit.

» Dojíždění lidi stresuje podobně jako návštěva zubaře

6. S kým budu pracovat?

Kolegové, kteří s vámi budou pracovat, hrají při rozhodování důležitou roli. Chcete pracovat v mladém kolektivu, nebo dáváte přednost zkušeným kolegům? Chcete spíše lokální tým, nebo preferujete virtuální? To vše si můžete zjišťovat už během výběrového řízení.

7. Co říká můj šestý smysl?

Pokud cítíte, že jedna z nabídek vás oslovila více a chcete ji přijmout, tak to prostě udělejte.  Za rozhodnutím si stůjte a neohlížejte se zpět. Každá nabídka práce vám zvedne sebevědomí. Užijte si to, ale nezpychněte. Řekněte si o čas na rozmyšlenou, ale nenechte potenciálního zaměstnavatele čekat déle než týden.

» Prohlédněte si nabídky

Tereza Houštecká

Další články k tématu
Podobné články

3 tipy, jak si v roce 2017 rychle oprášit životopis

Může se to stát dnes, zítra nebo třeba za měsíc. Padne vám do oka zajímavá nabídka a budete na ni chtít odpovědět co nejdřív. Jenže při pohledu do životopisu zjistíte, že jste jej naposledy aktualizovali někdy před třemi lety… Když vám jde o to dostat se na pohovor, není čas ztrácet čas. Máme tipy, jak …

Nenapíše, nezavolá... Když marně čekáte na reakci firmy

Padla vám do oka zajímavá nabídka, takže jste poslali životopis. Reakce ze strany firmy ale byla čistá nula. To je docela nepříjemná zkušenost, bohužel i v dnešní době ji zažívá velké množství lidí. Těm přirozeně vadí posílat životopisy v podstatě „do zdi“. Proč se to vlastně děje, že firmy uchazečům neodpovídají? A proč má smysl to …

Jak se hledá práce na druhém konci světa

Jiný kraj, jiný mrav a platí to i při hledání práce. Třeba čínská státní správa nevyžaduje životopis, zato z uchazečů v dotazníku „vytáhne” třeba jména rodičů. Na Novém Zélandu zase neohromíte, když na první stránku CV vypíšete praxi. Podle místních zvyklostí sem totiž patří něco jiného. A do třetice Kanada: tam se snaží tolik bránit …

Triky přímo od personalistky: jak získáte zájem firem

Všude slyšíte, že je dobrá doba změnit práci. Říkáte si: tak to také zkusím. Poslali jste životopis na nabídku, která vás lákala, jenže vás nevybrali. Nebo se vůbec neozvali… Nenechte se tím otrávit! Tereza Valášková dlouho pracuje v personalistice a v dnešním článku vám poradí, co můžete zkusit dělat jinak, aby vás firmy začaly zvát na pohovor. …