Jak číst v řeči těla. Hodí se znát při pohovoru i při obchodním jednání

Už deset minut zaujatě vykládáte o prodeji motorových pil, vaší celoživotní vášni. Personalista na protější straně stolu má trup zvrácený dozadu, na tváři poněkud strnulý výraz a už asi půl minuty nemrknul. Schválně – zajímá ho, co říkáte, nebo myslí spíš na telecí, které má doma v lednici?

Něco jako železo ve špenátu

Často se uvádí, že až 93 % lidské komunikace probíhá neverbálně. Je to ovšem nesmysl, vzniklý zkreslenou interpretací ne příliš podařeného výzkumu ze 60. let. Něco jako špatně vypočítané množství železa ve špenátu. Poněkud mimo proto vyznívají rady, jak neverbální komunikaci při náboru používat. Navíc člověk má dost starostí s tím, co říká, natož aby hlídal, co sděluje mimoslovně.

Správná a žádoucí gesta přijdou sama v případě, že se člověk dokáže cítit alespoň v rámci možností v pohodě. Pak nemusí každou větu doprovázet chtěným úsměvem a zvedat cíleně obočí nadšením z toho, že bude zakládat faktury.

TIP: Jak poznáte, že šel pohovor dobře? Určité signály tu jsou. Naučte se je vnímat a opatrně se z nich radovat.  

Znalost řeči těla se ale může na pohovoru, stejně jako třeba běhen obchodního jednání, hodit z jiného důvodu – lze se díky ní dovtípit, co si náš protějšek myslí a tomu přizpůsobit obsah rozhovoru. Pokud je tedy člověk schopen tohle všechno ve stresové situaci vnímat. Až půjdete příště na pohovor nebo na rande, zkuste to.

Tělo dopředu, hlava ke straně

Osoba, kterou jste pozitivně zaujali, je vám doslova nakloněna, tedy její tělo směřuje k vám. Také to může být hlava nakloněná ke straně, protože i toto gesto značí: „Mluv, mluv, zajímáš mě.“ Pokud je tedy doprovázeno lehkým úsměvem a soustředěným pohledem. Pak máte zelenou a můžete hovořit bez obav dál.

Úsměv s koutky do stran

Kdo pracuje často s lidmi, umí vytvářet úsměvy velmi věrohodné, ačkoliv si myslí něco nepublikovatelného. Při pravém úsměvu směřují koutky úst nahoru a kolem očí vyskočí jemné vrásky. Naopak při falešném úsměvu jdou koutky úst spíš do stran k uším a kolem očí se nic neděje. Uvidíte-li předstíraný úsměv na tváři protějšku každou chvilku, nejspíš moc nebodujete. Anebo jste tento den devátí v pořadí a dotyčný/á vás už sotva vnímá. Musíte ze sebe vymáčknout to nejlepší.

Svraštělé obočí

Ajajaj. Obočí sestěhované ke středu čela může být známkou pekelného soustředění, ale také podráždění. Někdy obojího najednou. Asi jste řekli něco, co se úplně nelíbilo, či není jasné. Zkuste lépe vysvětlit vyřčené, nebo zakormidlujte s hovorem raději někam jinam.

Pomalé mrkání

Kdo je zaujat, mrká hodně, aby vstřebal nové informace. Jestliže je něčí pohled spíše strnulý a oční víčka se k sobě přiblíží v intervalech tak dlouhých, že by si jeden mezitím přečetl Vojnu a mír, uspáváte ho. Zkuste hodit do placu nějaký vtípek, nebo se na něco zeptat. Musíte opět upoutat pozornost.

Prst mířící k ústům

Gesto netrpělivosti. Nejspíš už mluvíte tak dlouho, že by za tu stačil povstat i zpustnout samotný Řím. Nebo náboráře něco z vašeho monologu zaujalo a chce položit otázku. V každém případě je to znamení, abyste rychle dokončili myšlenku a dali mu prostor.

Tření nosu

Uvolňuje napětí, které váš společník prožívá. Třeba proto, že nesouhlasí s tím, co říkáte, může ale také něco skrývat, nebo dokonce neříká pravdu. Na tohle gesto si dejte zvlášť pozor, až se budete bavit o penězích a protistrana bude tříc si nos tvrdit, že sto tisíc není problém.

Chtěli byste teoreticky znalosti o řeči těla použít v praxi? Odpovídejte na nabídky na Jobs.cz. Je tam z čeho vybírat.

 

Další články k tématu

Udělejte těchto 5 věcí a budete na pohovoru za hvězdu

„Kdybych tak věděl, co si vytáhnu, byly by státnice brnkačka‚“ zasnil se nejeden vysokoškolák dva dny před důležitou zkouškou. S pracovním pohovorem je to podobné. Nikdy nevíme, na co se zeptají – ale dostaneme jen jednu šanci ukázat, že na to máme. Sepsali jsme pět tipů, jak se na pohovor skvěle připravit, i když nemůžete tušit, … číst více

Nevzali mě... Jak se oklepat z odmítnutí?

Vypadalo to nadějně. Probojovali jste se do závěrečného kola, jenže firma nakonec vybrala někoho jiného. Odmítnutí samozřejmě zamrzí. Hlavně proto, že v téhle fázi vám už nejspíš na té nové práci začalo dost záležet. Svět se však točí dál. Přečtěte si, jak se z toho oklepat. Neberte si to osobně Prostě to nevyšlo – a … číst více

Chystáte se na úkol během „výběrka“? Jakou může mít podobu a jak ho co nejlépe splnit?

5 minut čtení Připravte firemní strategii na příštích pět let. Vypočítejte, v kolik dorazil vlak, který vyjel z bodu A…. Firmy si chystají pro uchazeče různé typy úkolů – testy logického myšlení počínaje a vypracováním složitých koncepcí konče. Jak takový proces vypadá z pohledu uchazeče a jak z pohledu firmy? A jak při plnění úkolů postupovat, abyste při výběrovém … číst více

Jak se pozná špatný šéf? Možná vám to bude povědomé

Řídit lidi není lehké. Někdo k tomu má osobnostní překlady a dokáže podřízené motivovat a vést s lehkostí. Umí ocenit každého zaměstnance, být přísný ale spravedlivý. Pracovat pod takovým šéfem nebo šéfkou je radost. Jenže ne všichni vedoucí týmů jsou dokonalí. A někteří jsou dokonce velmi nedokonalí. Až tak, že je pod nimi utrpení pracovat. … číst více