Jak nastavit komunikaci v týmu, aby pěkně šlapal?

Schopnost pracovat dohromady je dnes na trhu práce oceňovanou kompetencí. Ještě aby ne. Když tým dobře funguje, daří se vymýšlet řešení a realizovat i poměrně náročné úkoly a projekty. Někdy se ovšem stane, že se týmu práce nedaří. Jakoby v soukolí drhla zrnka písku. Jak zajistit, aby váš tým nic nebrzdilo?

Široce sdílená komunikace

To je důležité zejména v dnešní době, kdy jednotlivci pracují každý odjinud. Je dobré si ujasnit, kde a jak se budou řešit například drobné provozní zádrhele vznikající při práci na nějakém projektu a kde koncepčnější, dlouhodobější záležitosti – směřování projektu, časový harmonogram apod.

Je důležité, aby komunikační kanály byly co nejšířeji sdílené, aby se například nestalo, že ke koncepčním poradám se dostanou jen někteří a jiní mají přístup zakázaný. To by nedělalo v týmu dobrotu a navozovalo by pocit, že všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější.

Bavte se věcně a otevřeně

Aby vše dobře fungovalo, je také potřeba nastavit úroveň komunikace – věcnou, bez osobních útoků a obviňování. A hlavně otevřenou. Lidé musejí mít pocit, že se mohou na cokoliv zeptat a ujasnit si, aniž by byli napadáni nebo přezíráni. Někdy i drobný, zdánlivě nevinný dotaz může ukázat na slabinu věci, kterou je nutné dořešit.

TIP: Chcete vědět, jak můžete podpořit kreativitu vlastní i kreativitu celého týmu? Přesvědčte se, že stačí pár drobných triků, abyste hýřili nápady víc než dosud.

Pozor na věčné stěžovatele

Na druhou stranu je třeba odlišit věcné a konstruktivní kritické poznámky od neustálého brblání, jak to či ono nefunguje a je na nic. Na věčné stěžovatele se vyplatí asertivně reagovat, například se jich zeptat, jak tedy navrhují postupovat, aby to fungovalo.

Pokud něco smysluplného vymyslí a navrhnou, lze s tím dále pracovat. Pokud ne a jenom mlží, lze argumentovat tím, že pracujeme na nejlepším možném řešení a není důvod ho zpochybňovat. Nenechat si „brblaly“ přerůst přes hlavu, je klíčové, jinak mohou rozklížit celý tým.

Brainstorming ano, ale má svá pravidla

Staré dobré „dáme hlavy dohromady“ může být skvělým nástrojem, jak přijít na něco, co by jedinec sám nikdy nevymyslel. Aby něco skutečně přinesl, mělo by být splněno:

  • Účastníci brainstormingu si musejí vzájemně důvěřovat a nebát se před sebou plácnout i nějakou blbost. Ve chvíli, kdy se lidé setkají s výsměchem nebo neurvale podanou kritikou, budou se napříště cenzurovat a tvůrčí energie bude v tahu.

 

  • Zároveň se zjistilo, že brainstorming nepřináší oslnivé výsledky, pokud jsou jeho účastníci lidé s plus mínus stejnými zkušenostmi a vlastnostmi. Mají potom větší tendenci podléhat skupinovému myšlení. Čím různorodější tedy bude tým lidí, kteří se nad něčím zamýšlejí, tím spíš se přijde s nadprůměrně dobrými nápady.

 

  • Z každé tvůrčí porady by měl být nějaký výsledek. Toho se dá docílit například tak, že někdo ze skupiny bude mít za úkol zapisovat řečené. Na konci by se měl z vyřčených návrhů vybrat ten, na kterém se začne dělat – prověřovat jeho možnosti a případná rizika.

 

  • Brainstroming je možné provozovat i pomocí sdílené platformy, kam si lidé z týmu zapisují nápady a tipy k tomu či onomu úkolu. Prostě místo, aby si je zapsali do svých poznámek, napíšou je rovnou do jakéhosi „sdíleného“ zápisníku. Možná tam zapadnou a nic z nich nebude. Ale třeba se jich někdo další chytí, něco k nim přidá a nakonec se ukážou jako nosná myšlenka, na níž se dá stavět.

Asertivní přístup aneb termíny je potřeba dodržovat

Každý projekt musí být pochopitelně řízený. Čím méně násilně, tím lépe. Někteří lidé pracují zodpovědně a není téměř potřeba je postrkovat, jiným je ale nutné se připomínat. Není zrovna šťastné někoho denně hrubě bombardovat upomínkami. Tak ho leda otrávíte a bude se stavět na zadní už z principu. Připomínejte se s rozumným odstupem a vždy s určitým předstihem. Ptejte se, jak si to s tou či onou věcí vypadá, proč případně stojí a jestli ji dotyčný zvládne odevzdat včas, protože na ní závisejí další úkony.

Nezapomínat na pochvalu

Jestliže se něco povede, je na místě pochvala. Lepší plošná, než žádná, nicméně nejúčinnější je osobní ocenění jednotlivce za konkrétní výkon. Nemusí chválit pouze nadřízený, pochvalu může vyjádřit i kolega kolegovi stejně jako poděkování za včasné a kvalitní vypracování. To vše navozuje dobrou atmosféru v týmu a dodává motivaci do další práce.

Nefunguje tým, ve kterém pracujete, dlouhodobě dobře a nejste v práci spokojení? Podívejte se po jiném zaměstnání. Na Jobs.cz máte teď skvělou šanci získat skvělé místo, skvělý tým a skvělého šéfa.   

 

 

Další články k tématu

7 hlášek, kterými se vás ostatní snaží motivovat, ale také manipulovat. Jak na ně reagovat?

Začíná prosinec, což bývá jeden z nejnáročnějších měsíců v roce. V práci se to hemží uzávěrkami i poradami o výhledu na příští rok a do toho příprava Vánoc. Lehce se může stát, že na člověka spadne v zaměstnání spousta práce, kterou by ale měli dělat jiní. Většinou je to za doprovodu několika osvědčených hlášek. Určitá … číst více

Nevzali mě... Jak se oklepat z odmítnutí?

Vypadalo to nadějně. Probojovali jste se do závěrečného kola, jenže firma nakonec vybrala někoho jiného. Odmítnutí samozřejmě zamrzí. Hlavně proto, že v téhle fázi vám už nejspíš na té nové práci začalo dost záležet. Svět se však točí dál. Přečtěte si, jak se z toho oklepat. Neberte si to osobně Prostě to nevyšlo – a … číst více

Jsou tu Vánoce. Znamení, že je čas hledat si lepší práci, můžete najít i „pod stromečkem“

Vánoce jsou svátky, které nás nutí rozjímat. Hledat odpovědi na otázky, kde se v životě nacházíme a kam směřujeme. Jestli jsme tam, kde jsme si před rokem říkali, že bychom chtěli být. Zkuste věnovat chvilku těmto úvahám a zahrňte do nich i svoje zaměstnání. Třeba si „pod stromeček“ nadělíte nový nápad ohledně vlastní kariéry. Pomalu … číst více

Jak se pozná špatný šéf? Možná vám to bude povědomé

Řídit lidi není lehké. Někdo k tomu má osobnostní překlady a dokáže podřízené motivovat a vést s lehkostí. Umí ocenit každého zaměstnance, být přísný ale spravedlivý. Pracovat pod takovým šéfem nebo šéfkou je radost. Jenže ne všichni vedoucí týmů jsou dokonalí. A někteří jsou dokonce velmi nedokonalí. Až tak, že je pod nimi utrpení pracovat. … číst více