Jak se pozná špatný šéf? Možná vám to bude povědomé

17. 2. 2022 · Inspirace

Řídit lidi není lehké. Někdo k tomu má osobnostní překlady a dokáže podřízené motivovat a vést s lehkostí. Umí ocenit každého zaměstnance, být přísný ale spravedlivý. Pracovat pod takovým šéfem nebo šéfkou je radost. Jenže ne všichni vedoucí týmů jsou dokonalí. A někteří jsou dokonce velmi nedokonalí. Až tak, že je pod nimi utrpení pracovat. Čím se vyznačují?

Neumí ocenit své lidi

Pracujete poctivě, odvádíte i velmi nadstandardní výkony, ovšem pochvaly se nedočkáte. Máte smůlu, protože děláte pod šéfem nebo šéfkou, kteří nedokážou své lidi ocenit. Nejen jejich výkony, jež pokládají za samozřejmé, ale ani jejich nápady nebo vlastní iniciativu. Takoví nadřízení bývají často autoritativní typy. Dávají najevo, že jejich kritéria hodnocení jsou velice přísná. Bohužel tak přísná, že si podle nich zaslouží ocenění jen projekt hodný Nobelovy ceny. Všechno ostatní je málo. Ani opravdu schopní pracovníci pod takovými vedoucími nedělají rádi. Každý chce totiž alespoň čas od času slyšet, že se mu něco povedlo. Jinak může začít o smysluplnosti své práce snadno pochybovat.

Neschopen/na rozhodnout

Tým má před sebou složitý úkol. Je několik možností, jak na něj. O řešení se diskutuje, každý řekne svůj názor. Debata se košatí, různě zabíhá, nakonec se začne cyklit. Je potřeba shrnout řečené, zvážit pro a proti a zvolit jednu z variant, ačkoliv každá má určitá rizika. Rozhodnutí není jednoduché. Všichni koukají na šéfa/fku. Jenže vedoucí se k tomu nemá. Bojí se, a tak rozhodnutí odsouvá, třeba tak, že někomu z týmu zadá, aby ještě dodal ty a ty informace… Na úkol tak zbývá stále méně času a začíná kolem něho být pořádné dusno. Vedoucí sice nějakou variantu nakonec zvolí, začne se na ní dělat, ale jakmile se objeví první potíže, zase z ní couvá a celá věc stojí a tone v nejistotě. Máloco má na podřízené tak devastující účinek jako právě nerozhodnost.

 

Rozhodnuto. Jdu se podívat na inzeráty

 

Nahoru se hrbí, dolů práská bičem

Ruku v ruce s nerozhodností jde často maximální snaha zalíbit se nahoře. To vede k tomu, že špatný lídr není schopen obhájit před svými nadřízenými práci týmu, jenž vede. Ze strachu o svůj post nevysvětluje, proč a jak se postupovalo, jen kýve jako poslušná loutka na všechny námitky, které posléze chodí tlumočit dolů. Zároveň se nesnaží práci svých lidí prodat a získat za ni nějakou odměnu nebo bonusy. Spíš hlídá platy nízko, aby získal směrem nahoru zásluhy za to, že šetří firmě náklady.   

Nálady jak na kolotoči

Každý má horší a lepší dny. Jsme jen lidé. Jestliže však s šéfem mávají v rychlém sledu protichůdné emoce, je extrémně těžké pod ním nebo po ní pracovat. To, co se jim ráno líbilo, vám odpoledne hodí na hlavu. Nikdy nevíte, v jaké náladě se zrovna nachází a jak s nimi vlastně mluvit. Většinu času potom trávíte tím, že zjišťujete, jak na tom šéf nebo šéfka dneska je. Jestli dobře, můžete požádat o dovolenou nebo přijít s návrhem čekající na schválení. Ale vzhledem k tomu, že teď vyšla z jeho/její kanceláře bledá kolegyně, asi bude lepší stavit se zítra. Nebo raději až pozítří? Kalkulace neberou konce, až to člověka přestane jednoho dne bavit.  

TIP: Nejen vedoucí mají své mouchy. Také s některými kolegy může být velmi obtížné vyjít. Zvlášť, když v práci uplatňují některý nežádoucí typy chování

Má své favority

Možná se s nimi zná už hodně dlouho, leccos s nimi zažil/a nebo zkrátka některé podřízené preferuje. Tak to má s ostatními většina lidí, vztahy nejsou podle pravítka. Jenže dobrý/á vedoucí nedává okatě najevo, kdo jsou jeho favorité a kdo ne. Ti první dostávají zajímavé úkoly, méně rutinní práci, spoustu volna, různé odměny. Ty druhé bere jen do počtu, přehlíží jejich práci nebo jim dává dokonce najevo, že na to či ono nemají. Plýtvá tak potenciálem svých lidí, zanáší mezi ně nevraživost a nenapomáhá ani předávání zkušeností. Nakonec se nerozvíjí vůbec nikdo. Favorité z pohodlnosti, ti druzí z nedostatku motivace.     

Když je toho moc

S tím, jak člověk pracovně zraje, poznává různé typy kolegů i šéfů. Díky tomu může lépe srovnávat. Časem dojde k názoru, že dokonalý/á vedoucí neexistuje. Přesto většinou spolehlivě pozná, když narazí na nadřízeného či nadřízenou, kteří místo toho, aby mu dodávali v zaměstnání elán, ho spíš dusí a práci mu komplikují. Šéf/ka má také velký vliv na vztahy v týmu. Pokud je ovlivňuje negativně, vyčerpává to všechny zúčastněné a ti si to pak nosí domů. Už proto se vyplatí změnit neschopného lídra. Ať už v rámci jedné firmy nebo díky přesunu do úplně jiného zaměstnání.

Na Jobs.cz je stále rekordní počet nabídek. Běžte se podívat, jestli tam nečeká nějaká zrovna na vás.

 

Další články k tématu
Podobné články

Tereza firmu řídí přes Skype, dodavatele hledá i v pralese

Firmu Lifefood Tereza Havrlandová založila, protože v roce 2006 nenašla v Česku nikoho, kdo by pro ni dokázal vyrobit poctivé veganské potraviny bez chemie, bez přísad, bez lepku a v raw kvalitě. Proto se do toho pustila sama. Dnes Tereza řídí svou společnost přes Skype, protože velkou část roku tráví v zahraničí. Mimo ČR hledá nové atraktivní suroviny do …

Temné síly, které vás drží v práci, kterou nechcete

Změnit práci není jako převléct si tričko. Je to důležité rozhodnutí, které lidé zvažují z různých úhlů pohledu. Někdy však zvažují tak dlouho, až se ke slovu dostanou temné síly. Jsou to myšlenky, které nám mozek naservíruje ve chvíli, kdy zatáhl za ruční brzdu. Všechny zní dost rozumně, a tak není těžké jim podlehnout. Ano, …

Kde a jak čerpat duševní sílu v nelehké době? Máme pro vás rady i tipy na kurzy, kde se to dozvíte

5 minut čtení Osobní rozvoj, duševní hygiena, odolnost vůči stresu. Pojmy, které ještě před rokem řada lidí opomíjela. Jenomže po období stráveném v různě odstupňované izolaci roste počet zájemců o rady, jak se udržet v duševní kondici. V dalším  dílu našeho seriálu o psychohygieně vám nabízíme některé z nich i tipy na kurzy odborníků, kde …