Jak si víc věřit při hledání práce

10. 9. 2020 · Inspirace

Rozešlete životopisy, ale od personalistů nedorazí vůbec žádná odpověď. Z pohovoru odcházíte naplnění dobrým pocitem, o to víc vás srazí následné odmítnutí… Udržet si při hledání práce optimismus je někdy pěkná dřina. Jenže víte co? Nejste v tom sami. Podobné zkušenosti mají i další uchazeči. Co můžete udělat proto, abyste si při hledání více věřili?

» 3 minuty čtení »

Snadné příběhy berte s rezervou

„Pan Karel poslal životopis, druhý den ho pozvali na pohovor a pozítří už se zabydloval v nové kanceláři.“ Takové příběhy, jako vystřižené ze stránek lifestylových magazínů, se hezky čtou. V realitě se ale odehrávají jen velmi, velmi vzácně.

Daleko obvyklejší je, že rozešlete třeba 20 životopisů a obejdete pět nebo šest pohovorů, než to konečně klapne. O člověku, který to takhle udělal, už si ale nepřečtete. Co je běžné, není pro média tak atraktivní.

Ustát několikanásobné odmítnutí ze strany personalistů není lehké. Ale není to ani důvod propadat skepsi. Tak to prostě chodí. Málokdy se stane, že uspějete hned – to ostatně platí i v jiných oblastech života.

↑ Málokdy se stane, že uspějete hned. Hledání práce většinou zabere určitý čas.

» Podívejte se na nabídky ve vašem oboru

Vybírejte si

Už zaznělo, že je normální rozeslat více životopisů. Tím však nemyslíme jít na to kobercovým náletem. Když sháníte práci, vybírejte si. Nerozesílejte CV na všechny strany v očekávání, že se nakonec nějaká firma „chytne“. Takové odpovědi uchazečů většinou bývají dost povrchní a personalisty stejně nezaujmou.

A nenechte se odradit přehnanými požadavky v inzerátu. Žádný uchazeč nesplňuje 100 % popisu. Takových 70 – 80 % vám k pozvání na pohovor bude bohatě stačit.

» V inzerátu hledají supermana. Nevadí, i tak odpovězte

Když si připadáte k ničemu…

Tři pohovory, tři neúspěchy. Jak si v takovém rozpoložení zachovat pozitivní naladění? Upřímně: těžko. Zkuste se na to ale podívat jinak. Každá životní situace nám přináší tři základní věci: zisk, ztrátu a poučení. I neúspěšný pohovor proto můžete chápat jako zkušenost, která vám něco dala, něco vzala a něco jste se díky ní naučili.

Možná to chce jen trochu změnit strategii. Třeba: natrénujte si předem odpovědi na otázky, které personalisté mohou položit. Stejně nemůžete ovlivnit, jaké nakonec padnou. Místo toho se připravte na to, co o sobě chcete druhé straně sdělit. To přece ovlivnit můžete.

Podělte se o starosti

Pokud kolem sebe máte lidi, se kterými se můžete o své starosti s hledáním práce podělit, snáší se to pak mnohem líp. Popovídejte si s kamarády – nejspíš zjistíte, že podobné zkušenosti jako vy mají i ostatní.

Od kamarádů se můžete dozvědět i různé tipy a triky, které v hledání mohou pomoci. Třeba budou vědět i o nějakém zajímavém volném místě. Anebo se mohou nezaujatýma očima podívat na váš životopis a poradit, co můžete vylepšit.

» Podívejte se, jaké pozice teď firmy nabízejí

Jobs.cz

Další články k tématu
Podobné články

Když vás osloví headhunter

Ne vždy jste to vy, kdo musí učinit první krok, aby získal dobré pracovní místo. Zvláště u vyšších manažerských pozic a v případě zkušených specialistů se vám může přihodit, že vás se zajímavou nabídkou osloví headhunter. Jak se v takové situaci zachovat a vytěžit z ní co nejvíce? Rozhodují zkušenosti Headhunteři k vytipování nadějných lidí využívají …

11 profesí, které před deseti lety neexistovaly

Těchto 11 pozic před deseti lety ještě neexistovalo. Chápete, jak jsme mohli žít bez vývojářů aplikací nebo UX designérů? » 3 minuty čtení « 1. Vývojář aplikací Před 10 lety: Mobilní trh se chystal na příchod horkých novinek: „véček“ s integrovaným foťákem a 5 MB pamětí (no tak, nesmějte se). Dnes: Množství „apek“, které si stahujeme …

Seriál Buďte značka (6. díl): Jak chytře využít sociální sítě

Náš seriál o osobní značce se s vámi loučí dílem o sociálních sítích. Téměř všichni zaměstnavatelé dnes dělají takzvaný bacground check, kdy se o nadějném kandidátovi snaží zjistit co nejvíce. Pátrají na Googlu nebo sociálních sítích. Jak se na nich chovat, abyste o sobě šířili obraz, za jaký se nemusíte stydět? « 2 minuty čtení …

Petr Ludwig: Workoholici jsou prokrastinátoři odpočinku

Petr Ludwig udělal kariéru díky prokrastinaci. Už 10 let se zajímá o to, proč lidé chorobně odkládají své povinnosti a učí je, jak se tohoto zlozvyku zbavit. Třeba na hromadných kurzech ve stylu anonymních prokrastinátorů. „Snažím se nejvíce času věnovat lidem, protože jsou to právě příběhy a změny konkrétních lidí, které mě dobíjí,“ říká Petr …