Mám říct šéfovi, že mi něco vadí? Ano. Tady jsou tipy, jak na to jít

25. 1. 2023 · Inspirace

Řídit lidi není lehká práce. Někdo to zvládá dobře, jiný moc ne. I šéfové dělají chyby. Ostatně i podřízení, a tak není potřeba ohrazovat se vůči vedoucímu kvůli každé prkotině. Někdy se ale určité situace často opakují nebo zkrátka šéfovo nesprávné chování překročí únosnou míru. Pak je na místě se ozvat.

Neustále mě kontroluje

Někteří šéfové potřebují vše neustále do detailu řídit. Sedí podřízeným „za krkem“ a ptají se, jestli už je to či ono posláno nebo se na tom začalo dělat. Většině lidí přitom leze časté kontrolování na nervy a jsou raději, pokud si mohou úkoly řešit více po svém.

Důvod, proč šéf takto postupuje, je často nedůvěra. Jednou z cest je proto nadřízeného přesvědčit, že vám může důvěřovat. Zajděte za ním a pokuste se ho přimět, aby vám svěřil nějaký úkol nebo projekt s tím, že ho budete o jeho plnění informovat v pravidelně rozumných intervalech. Připomeňte, že v minulosti jste své úkoly plnili bez problémů a že není důvod, abyste to nyní nezvládli i za předpokladu, že budete mít volnější ruku.

Křičí na mě

Tohle bývá opravdu nepříjemné. Šéf je třeba v jiných ohledech prima, ale když se naštve, létají hromy blesky. Někdo to vydrží, ale jinému to bytostně vadí. Je na místě se tomu postavit. Ale ne tak, že člověk začne křičet také. Tím leda dojde k eskalaci konfliktu. Zkuste udržet nervy na uzdě a klidně sdělte vedoucímu, že se o tom v této emocionálně vypjaté atmosféře nechcete bavit a že se stavíte později. A odejděte.

TIP: Chtěli byste šéfovat, ale zatím jste jen řadovým zaměstnancem? Zkuste své vůdčí schopnosti prokázat i na stávající pozici. 

Až vztek šéfa přejde, jděte za ním a vysvětlete mu, že je vám nepříjemné, když na vás zvyšuje hlas a že to brání věcné debatě, která by problém posunula k řešení. Proto si nepřejete, aby na vás křičel. Třeba budete mít v tu chvíli pocit, že vaše slova nic nezmění, protože šéf na ně reaguje negací, ale nenechte se mýlit. V první chvíli má většina lidí tendenci se bránit. Nicméně později se jim to zpravidla rozleží v hlavě. A příště si dají větší pozor, když s vámi budou jednat.

Nedává mi jasná zadání

Vědět co a do kdy mám udělat je základ, abych mohl/a dobře odvést svoji práci. Jestliže jsou ale šéfova zadání chaotická, je těžké na nich pracovat. Chtějte proto po vedoucím písemné zadání. Pokuste na něm trvat s tím, že dokud nebudete mít zadání černé na bílém, nemůžete na něm začít pracovat. Připomeňte také nadřízenému, že když jste dostali naposled dobře zadaný úkol, bylo vše hotovo včas a bez potíží. Mít v mailu nebo někde ve firemním systému písemné zadání je dobré i pro případ, že se něco zvrtne a bude hrozit, že vina padne na vás.

Pořád mě jen kritizuje, a to i na poradách

Pochvala nikoho nic nestojí, a přesto se s ní na českých pracovištích dost šetří. Vrcholem je, když podřízený schytá kritiku, a to ještě na poradě před ostatními. Pokud se vám to přihodí, není úplně strategické jít do otevřeného střetu před publikem. Nechat si to ale líbit, zvlášť když vám šéf křivdí, není dobré ani pro vaše nervy, ani pro vaši reputaci. Takže je nejlepší říct, že s řečeným nesouhlasíte, ale že to nechcete probírat před ostatními.

Co nejdříve poté zajděte za šéfem a problém si s ním vyříkejte. Zároveň ho požádejte, aby vám nevyčítal vaše případná pochybení před ostatními, že si o tom s ním či s ní rádi popovídáte v soukromí. A pokud na vaši práci vidí jen chyby, zaveďte na to řeč také. Vyjádřete to pomocí výrazů: „Mrzí mě, když slyším stále jen kritiku, ačkoliv se mi spousta věcí povede, například to a to.“ Nebo: „Nepomáhá mi, demotivuje mě… atd.“ Spíše tak dosáhnete svého, protože mluvíte o svých pocitech a přímo nadřízeného nekritizujete. To by nemusel dobře snášet.

Dává mi příliš mnoho práce

Pokud se člověk ukáže jako schopný, může to mít za následek, že na něj šéf začne házet stále víc práce. Nemusí si toho být ani vědom. Už proto je potřeba se ozvat. Klidně si vypište seznam věcí, na kterých pracujete a ke každému napište počet hodin, který vás týdně stojí. Snažte se nenadsazovat ani nepodsazovat. Seznam šéfovi ukažte.

Pokud vás vedoucí přesvědčuje ve stylu: „A komu to mám dát, nikdo jiný to nezvládne,“ neskákejte na toto laciné pochlebování. Stůjte si za svým a odpovězte, že nevíte, nicméně že vy potřebujete ubrat povinnosti, protože, tady to je na černé na bílém, jich máte až nad hlavu. Klidně to zopakujte několikrát dokola.

Řekl/a jsem to a stejně se nic nezměnilo

Při čtení výše uvedených situací vypadá vše jednoduše, ale ve skutečnosti se postavit šéfovi jednoduché ani trochu není. Mějte však na paměti, že je to vaše právo. Určitě nejednejte v afektu a vše si dopředu pořádně rozmyslete. Mějte připravené argumenty a naslouchejte i pohledu šéfa. Třeba je na vině především nedorozumění.

Vedoucí by neměl/a brát vaše požadavky na lehkou váhu a měl/a by s vámi o problémech jednat. A ideálně vám vyjít alespoň částečně vstříc. Jste-li razantně odmítnuti nebo je váš problém bagatelizován, zamyslete se, jestli vám setrvání pod takovým nadřízeným stojí za to. Nikdo nemá povinnost nechat na sebe křičet nebo se snažit plnit chaotické rozkazy. V takovém případě je lepší poohlédnout se někde jinde.

Na Jobs.cz pro vás máme desetitisíce pozic. Pokud jste v práci nespokojení, vybírejte z nich a najděte si skvělý job, kde se budete skvěle cítit.

Další články k tématu
Podobné články

Zaměstnanec budoucnosti? Umí rusky a čtivě píše

Česká republika, rok 2020. Na pracovní pohovor přichází zajímavý kandidát. Čím se může pochlubit? Perfektní znalost angličtiny už ani nezmiňuje, protože je samozřejmá. Raději vypíchne, že mluví rusky, německy nebo arabsky. V moderních tehnologiích a na sociálních sítích je jako doma – prodávat přes Facebook zboží nebo služby chápe jako běžný pracovní úkol. A pokud se …

Restart kariéry: 3 životní lekce šéfredaktora Forbesu

Velí magazínu o úspěšných lidech a kromě jiného v něm upozorňuje, že žijeme v zemi, kde je spousta inspirativních, talentovaných a pracovitých lidí, kteří Česko posunují dopředu. Tu a tam otiskne i příběh prohry, která předznamenala kolosální úspěch. „Když máte vše pod kontrolou, jedete pravděpodobně příliš pomalu,“ zní oblíbené motto Petra Šimůnka, šéfredaktora českého Forbesu. …

Srovnáváním se s ostatními svůj úspěch nezměříte

Je mi třicet a ještě nejsem manažer. Jak to, že se už půlce spolužáků povedlo, že jsou úspěšní? „Srovnávání se může být velmi užitečné, má ale i svoje rizika,“ upozorňuje psychoterapeut Honza Vojtko. ↑ Psychoterapeut Honza Vojtko: Řada lidí chce být třeba jako Steve Jobs. Jenomže nejde být něčí kopií. Hodně lidí svůj úspěch odvozuje …

Kde a jak čerpat duševní sílu v nelehké době? Máme pro vás rady i tipy na kurzy, kde se to dozvíte

5 minut čtení Osobní rozvoj, duševní hygiena, odolnost vůči stresu. Pojmy, které ještě před rokem řada lidí opomíjela. Jenomže po období stráveném v různě odstupňované izolaci roste počet zájemců o rady, jak se udržet v duševní kondici. V dalším  dílu našeho seriálu o psychohygieně vám nabízíme některé z nich i tipy na kurzy odborníků, kde …