O firmě víte vše včetně závěrů poslední výroční zprávy. Svoje silné a slabé stránky odříkáte i o půlnoci. O tom, proč chcete zrovna tohle místo, můžete napsat esej. Potom se ale personalista na pohovoru zeptá, jestli máte i další nabídky práce. Co říct? Nenechte se zaskočit.
Možná člověka ze všeho nejdřív napadne, že do toho, jestli má, nebo nemá další nabídky, nikomu nic není. V tomto duchu by však nebylo prozíravé odpovědět. Náborář, případně potenciální šéf vědí, proč se ptají. Chtějí mimo jiné zjistit:
- Jestli si musejí pospíšit, pokud vás chtějí vzít, protože jinak hrozí, že dáte přednost někomu jinému.
- Nakolik je vaše hledání práce intenzivní a soustředěné.
- Jaký máte skutečně zájem o nabízenou pozici.
Jak reagovat
Při odpovědi je potřeba dát najevo, že jste na pracovním trhu poptávaný kandidát, nicméně jednáte systematicky a na vhodné pracovní příležitosti reagujete s rozmyslem. Tedy nerozesíláte životopisy hlava nehlava.
Odpovídejte v obecnější rovině. Nemáte rozhodně povinnost prozrazovat, se kterými konkrétními firmami jste v jednání, ani jakých konkrétních pozic se to týká. Stejně tak zamlčte počty očekávaných pohovorů nebo životopisů, které jste rozeslali.
Pokud už víte, že váš čekají další pohovory, přiznejte to. Dále se však v nabídkách jiných zaměstnavatelů nepitvejte a stočte hovor k tomu, co přesně od svého budoucího zaměstnání očekáváte a jakou práci hledáte. Na to konto můžete navázat, proč právě pozice, kvůli které zrovna absolvujete pohovor, je pro vás zajímavá a momentálně na čelním místě.
Návrh odpovědi:
„Několik pohovorů mě v dohledné době čeká. Vybírám si pozice, na kterých využiji především své dovednosti x,y a budu mít příležitost se v nich zlepšovat, ráda se ale přiučím i dovednost z. Právě to podle mě perfektně splňuje pozice, kterou mi nabízíte, proto mám o místo ve vaší společnosti velký zájem .“
Méně je více
Protistrana se s takovou odpovědí většinou spokojí, ale může se stát, že bude dál vyzvídat. Asi přímo ne názvy firem, ale alespoň jejich oblasti podnikání. Potom je na vás, nakolik se rozhovoříte. Můžete odpovědět, že pokud jde o další nabídky, neradi byste zabíhali do detailů. Je to vaše právo, ale pak trochu hrozí, že vám druhá strana zájem jiných zaměstnavatelů nebude tak úplně věřit. Proto je lepší být sice sdílnější, ale bez toho, abyste cokoliv konkrétního prozradili:
„Společnosti, se kterými jednám, působí v podobném odvětví jako vy, což je obor, v němž už jsem načerpal/a určité zkušenosti a ty bych rád/a zúročil/a na nové pozici.
Nebo:
„Společnosti, se kterými jednám, nejsou všechny ze stejného oboru, je mezi nimi zastoupena například společnost softwarová nebo finanční. Vždy mi ale nabízejí pozice, na kterých mohu uplatnit a rozvíjet své dosavadní zkušenosti x a y.
Co když vás žádné pohovory nečekají?
V tom případě určitě nebájete, že jste na roztrhání, pokud to není skutečně pravda. Možná ještě ve větších městech vám to může projít, ale v regionech, kde není určitých pracovních pozic vypisovaných mnoho, by to působilo nevěrohodně.
Také ale nepřiznávejte, že už jste rozeslali víc jak třicítku životopisů a tohle je první pozvánka do výběrového řízení. Fakt, že máte zatím jeden pohovor, můžete vysvětlit buďto tak, že práci nehledáte dlouho, nebo zdůraznit, že si nabídky, které přijmete, velmi pečlivě vybíráte. Málokterá vám sedí jako tato, na kterou jste se rozhodli reagovat.
Pokud nebudete zcela upřímní a nepravdivě řeknete, že pár nabídek od firem máte, těžko to bude moct někdo ověřit. Nejste ani u soudu pod přísahou, aby vám hrozil za uvedení nepravdivých skutečností trest. Přesto si to rozmyslete. Většina lidí se při lhaní necítí příjemně a může to na nich být vidět. Navíc znervózní, což jejich dalšímu projevu také nepřidá.
Máte málo pozvánek na pohovor? Odpovídejte na skvělé nabídky na Jobs.cz.