Nevzali vás na školu? Poradíme, kdy má smysl odvolání

Když dostanete z vysoké školy vyrozumění, že vás nepřijali, prvními pocity mohou být zklamání, marnost i vztek. Někdy do vašeho výkonu při přijímacích zkouškách zasáhnou věci, které nemůžete ovlivnit – horko, hluk, nejasná formulace otázek. Ještě ale není vše ztraceno – můžete se odvolat.

shutterstock_83788234

↑ Poradíme vám, co napsat do odvolání na vysokou školu.

Všichni se nezapíší

Na každý obor nastoupí méně studentů, než kolik jich fakulta přijala. Uchazeči se totiž obvykle hlásí na více škol a pak si vyberou tu, která je nejvíce láká. Proto se zpravidla několik míst uvolní i na vašem oboru.

Jak to školy řeší

Vysoké školy k této situaci přistupují různě. Některé záměrně nabírají více lidí, než kolik činí kapacita. Dopředu totiž počítají s nějakým procentem studentů, kteří ke studiu nenastoupí. Jiné školy dodatečně (například v září) vyrozumí dopisem třeba deset uchazečů, že se místo uvolnilo a nabídnou jim dodatečné přijetí.

A další fakulty přihlížejí k žádostem o odvolání, které chápou jako projevení zájmu. V každém případě – za zkoušku nic nedáte.

Komu odvolání poslat?

Odvolat se proti nepřijetí na vysokou školu je vaše zákonné právo. Můžete tak učinit do 30 dnů od obdržení vyrozumění o výsledku přijímací zkoušky. Ve výjimečných případech lze lhůtu i prodloužit. Odvoláváte se přímo k děkanovi fakulty, na kterou jste se hlásili. Některé školy nabízejí předtištěný odvolávací formulář (například na Ostravské univerzitě v Ostravě nebo na některých fakultách Univerzity Karlovy). Jinde záleží pouze na vás, co do žádosti zahrnete. Co by v ní tedy nemělo chybět?

Co patří do úvodu?

Začněte oslovením, tedy ideálně „Vážený pane děkane.“ Potom uveďte, proti čemu se odvoláváte. Například: „dovoluji si požádat o přezkoumání rozhodnutí děkana ve věci nepřijetí ke studiu č. j. 67684 z 25.6. 2014.“

Zkratka „č. j.“ znamená „číslo jednací“ a jde o identifikační číslo rozhodnutí. Uveďte také vaše jméno nebo číslo, které vám fakulta přidělila kvůli přijímacím zkouškám. Dále napište název oboru, na který jste se hlásili a datum přijímací zkoušky.

shutterstock_68143642

↑ Nejednoznačně položená otázka? V odvolání ji můžete zpochybnit.

Čím těsněji, tím lépe

Zjistěte si, kolikátí pod čarou jste skončili. Mnoho uchazečů neuspěje jen kvůli vysokému počtu zájemců, přestože podmínky přijímaček splnili a dosáhli předepsaného počtu bodů. Je-li to váš případ, nezapomeňte to do žádosti uvést.

Špatné podmínky

Největší šanci na úspěch máte, pokud se vám podaří upozornit na nějaký objektivní faktor, který mohl ovlivnit váš výkon u přijímaček. Mohou to být špatné podmínky pro konání zkoušky, jako je třeba hluk ve zkouškové místnosti, vlastní nemoc nebo možnost ovlivnění výsledku zkoušky subjektivním názorem komise.

Zpochybnění otázek v testu

Máte také právo nahlédnout do vašeho testu. Pokud je to pro vás reálné, využijte této možnosti a zamyslete se, jestli je možné vznést námitku například proti některé z položek testu, nejednoznačně položené otázce a podobně. Současně však s tímto typem námitek zacházejte nejvíce opatrně. Upozorňujte pouze na skutečně průkazná fakta. Pokud se prostě budete snažit něco „vydolovat“, bude to poznat a vaší žádosti to na důvěryhodnosti spíše ubere.

Zájem o studium a studijní výsledky

Některé školy nepovažují „pouhý“ zájem o studium za dobrý důvod k odvolání proti nepřijetí (například Masarykova univerzita). Podívejte se na instrukce konkrétní školy, na kterou žádost posíláte. Obvykle však nebude chybou uvést v odvolání vaše studijní motivace, dobré studijní výsledky nebo praxi v daném oboru.

Co když se mi dodatečné přijetí nehodí?

S úspěchem žádosti o odvolání se nedá počítat. Stejně jako se nedá předvídat, jestli se na vašem oboru bude dodatečně dobírat nebo ne. Pokud vás tedy vzali jinam, zapište se ke studiu tam. Jestli později zjistíte, že stále můžete nastoupit na vámi preferovanou školu, můžete se ze studia během prvních 30 dní odhlásit, aniž byste přišli o jakékoliv studijní výhody (příspěvek na ubytování a podobně).

Nela Wurmová

Další články k tématu

6 zajímavých oborů na soukromých VŠ

Najít vysněné povolání bez předchozích zkušeností bývá pro absolventy stresující zážitek. Personalisté se totiž rádi řídí heslem, že praxe je nejlepší učitelka. Kde na soukromých vysokých školách získáte kromě biflování i tolik ceněné dovednosti v oboru? Vybrali jsme těchto 6 prakticky zaměřených oborů. 1. Literární tvorba Kde: Literární akademie Kdo v sobě objevil umělecké sklony a chtěl … číst více

Nebuď za hlupáka: jak nasát všeobecný přehled

Někteří lidé dokážou hodiny a hodiny hovořit na své oblíbené téma, ale v ostatních oblastech jsou naprosto ztracení. Chybí jim totiž základní společenská dovednost: všeobecný rozhled. Vynikající orientace v mnoha rozličných oblastech lidského vědění z vás udělá nejen dobrého společníka, ale dostane vás i na vysokou školu. Vítězové a poražení Viděli jste někdy nějakou vědomostní televizní hru? Vítězné … číst více

Přijímačky se blíží. Co při nich zúročíte?

Možná už vám dorazila pozvánka k přijímacím zkouškám. A my pro vás máme rady, jak u nich můžete zazářit. Vysoké školy berou v potaz kvalitní seznam přečtené literatury, výsledky z olympiád, jazykové zkoušky, dobré známky na maturitním vysvědčení i vlastní tvorbu. Zjistěte, co je důležité pro váš obor a přijetí máte v kapse. » 2 … číst více

Co dělat u zkoušek, když se ocitnete v úzkých?

Zkoušky jsou dost velký stres samy o sobě, zvlášť, když jde o maturitu nebo přijímačky. A někdy se stane, že prostě nemáte šťastnou ruku na volbu otázky. Většina učitelů se vás snaží podpořit a pomoci vám. Ale stává se i to, že vás zavedou do témat, která vám neříkají vůbec nic. Nepanikařte. Existují způsoby, jak … číst více