Obnovitel divočiny, etik digitalizace nebo vesmírný inženýr. Jaké profese budou zanedlouho potřeba?

12. 8. 2022 · Inspirace

Nové profese se objevují ve stále rychlejším tempu. Ty, po kterých bude poptávka v příštích desetiletích, si zatím můžeme jen představovat nebo je odhadovat. Jejich názvy mohou znít fantasticky, ale kdo by si třeba před třiceti lety dokázal představit, že bude existovat něco jako správce sociálních sítí?  Přinášíme výčet 5 nejzajímavějších povolání budoucnosti, někdy velmi blízké.

Žebříček budoucích povolání vydá čas od času nějaká poradenská nebo vzdělávací instituce. Některé profese, které tipují jako důležité pro budoucnost, se nám mohou zdát příliš nereálné, z říše sci-fi. Faktem je, že nikdo neví, co nastane, a tak se mohou tipovači mýlit.

Ale to samé bychom mohli kdysi říct třeba o profesích, jako je UX designer nebo pilot dronů. Kdo by si před dvaceti nebo třeba ještě před deseti lety pomyslel, že budou lidé s takovou odborností potřeba. A i když mohou znít některá povolání budoucnosti poněkud přehnaně, alespoň ilustrují, jakým směrem se svět ubírá.

 

Chci prozkoumat aktuální pozice 

 

Obnovitel divočiny

Životní prostředí lidstvo zejména v posledních sto letech příliš nešetřilo. Divoké přírody zbyly na mnoha místech v krajině jen ostrůvky. Není ale vyloučeno, že v budoucnu bude existovat někdo jehož úkolem  bude obnovovat původní přírodní prostředí – vracet na místo původní druhy rostlin i živočichů. Alespoň si to myslí kanadská stipendijní nadace CST, která obnovitele divočiny vytipovala jako jednu z profesí budoucnosti, jež budeme využívat už od roku 2030.

TIP: Dnes ještě na práci obnovitele divočiny nenarazíte, existují už ale pozice, jako je třeba manažer/ka udržitelnosti. Tito lidé se ve firmách starají o  fungování. Zkoumají, kde by se dala snížit spotřeba materiálů i energií nebo jak by bylo možné zmenšit uhlíkovou stopu. Navrhují a zavádějí opatření vedoucí k těmto cílům. Zkuste se na tuto pozici podívat na Jobs.cz. Není úplně od věci předpokládat, že hledání energeticky úsporných řešení půjde v nejbližší době nahoru, takže perspektivu obor „udržitelnost“ může mít už v nejbližší době.

Etik digitalizace

O tom, že se budou digitální technologie stále více využívat ve výrobě i v dalších oblastech lidského života, není sporu. Společnost Manpower, Institut pro digitální výrobu a další třicítka vládních, akademických i průmyslových společností předpovídají, že to povede ke vzniku dvacítky nových profesí včetně takových, jejichž úkolem bude sladit fungování lidí a různých robotických výrobních systémů. Že to zní poněkud… strašidelně? Právě proto bude muset někdo vytvořit etiku podnikání a kodexy chování v nadcházející superdigitální éře. To bude úkol etiků digitalizace. 

Vesmírný inženýr

Lidé jednou kolonizují vesmír, předpovídá sci-fi literatura v nesčetném množství příběhů. V poslední době se ale množí důkazy o tom, že na to dojde už v blízké budoucnosti. Právě proto budou potřeba vesmírní inženýři. Někteří z nich se specializují na navrhování linkových raket, jiní na projektování odpalovacích ramp nebo přistávacích center. Další zájemci o tento obor se budou podílet třeba na 3D tisku staveb na Marsu. Takovou náplň práce předpovídá ve svém fiktivním inzerátu Vysoké technické učení v Brně, když láká nové studenty. A zcela vážně škola reaguje na poptávku po odbornících na kosmický průmysl otevřením nového oboru v angličtině Space Applications.  

TIP: Práci vesmírného inženýra/ky v nabídkách Jobs.cz zatím nenajde, ale kdybyste chtěli propátrat inženýrské pozice jiných odborností, máte na výběr přes tisícovku inzerátů.  

Povodňový architekt

Také Světové ekonomické fórum vydalo loni desítku povolání, která začneme využívat od roku 2030. Mezi nimi je například povodňový architekt. Vznik a rozmach této profese bude vynucen smutným faktem, že v důsledku klimatických změn stoupne hladina moří a přibude oblastí, kde se budou vyskytovat záplavy. Povodňoví architekti budou s tímto fenoménem pracovat a navrhovat stavby, čtvrtě a možná i celá města, které budou schopna na těchto územích fungovat.    

Digitální detektiv

Objem dat, která protečou systémy nejrůznějších firem, institucí a organizací, se neustále zvětšuje. A bude hůř. Nebo možná líp. To záleží na tom, jestli bude někdo schopen tato big data v řádech zettabajtů generovaných v reálném čase prozkoumávat a najít mezi nimi užitečné informace. Digitální detektiv je také jedna z profesí, jejíž vzestup predikuje Světové ekonomické fórum.

Chcete zatím zůstat nohama na zemi a stačí vám prohledávání pozic, které jsou k mání dnes? Vybírejte z nich na Jobs.cz.

 

 

Další články k tématu
Podobné články

Jaká fotka se hodí do životopisu?

Vždy když mě někdo osloví s tím, abych udělala přednášku na téma životopis, připadá mi, že toto téma je provařené a že všichni už musí vědět, jak na to. Bohužel ze čtyřleté praxe vyplývá, že tomu tak není. Většina studentů a absolventů i vysokých škol je schopná zaslat životopis, který člověku spíše ublíží, než aby mu …

Home office: udělejte v obýváku víc než v kanceláři

Šéfe, přijedou mi stěhováci. Mám nemocné dítě. V tom open spacu se vážně nedá soustředit. Kdo by takové situace neznal. Pokud máte štěstí na osvíceného šéfa, pak vám dovoluje brát si home office. Jenže pracovat z domova nemusí být tak lehké, jako se na první pohled zdá. Dali jsme dohromady 8 tipů, jak na to. » 2 …

Rutina v práci: zjistěte, jak se jí šikovně vyhnout

Pod pojmem „stereotypní práce“ si asi nic moc lákavého nepředstavíte. Trochu jinak je to s pojmem „rutinní znalost“ – ta se vlastně ve většině případů dost hodí. Průšvih je, když tak dlouho získáváte rutinní dovednosti, až si všimnete, že vám práce připadá strašlivě stereotypní. Řečeno v lidštině, že se v zaměstnání prostě hrozně nudíte. Co s tím? » 3 …

Proč v kanceláři nic pořádného neuděláte

Kam jdete, když chcete opravdu něco udělat? Pokud patříte mezi odsouzené k práci v open office, chodíte do kanceláře v touze po efektivitě nejspíš brzo ráno nebo odcházíte pozdě večer. Mezitím trávíte čas pokusem o práci, který vám zdárně nabourává tu manažer, tu hluční kolegové. Jak konečně udělat něco pořádného a moci se věnovat tomu, …