Odeslali jste CV, ale firmy neodpovídají? Neklesejte na mysli a nebojte se být sami aktivní

6 minut čtení

Ono se řekne: je víc pracovních nabídek než před pandemií. Tak proč mi tedy firmy neodpovídají? Možná vás napadlo něco podobného, když jste v posledních týdnech poslali svůj životopis hned do několika firem, jenže zatím jste nedostali odpověď. Vyčkejte, ale pak se nebojte zvednout telefon a zeptat se. V mezičase můžete odpovídat na jiné nabídky.

 

Mlčení ze strany firem může jednoho pořádně nadzvednout ze židle. Anebo zdeptat. V každém případě to není nic příjemného. Když člověk někam posílá svůj životopis, posílá s ním i kousek sebe nebo při nejmenším kousek svého profesního života. A chce vědět, jestli ten kousek zapadne někomu „na druhé straně“ do skládačky. Jenomže z „druhé strany“ se nic neozývá.

Po jak dlouhé době firmy odpovídají?

Podle našich zjištění dostane do 14 dnů odpověď jen přibližně polovina kandidátů. To znamená, že zhruba každý druhý obdrží reakci od firmy později, případně se může stát, že vůbec. 

Abychom této situaci co nejvíce předešli, zavedli jsme už před několika lety u inzerátů „štítek“ Odpoví do 2 týdnů. Znamená to, že díky našim systémům víme, že od této společnosti dostane nejméně 80 % procent kandidátů odpověď do 14 dnů. Jestliže u nějakého inzerátu tento štítek není, neznamená to však automaticky, že daná firma do dvou týdnů neodpoví. Klidně v této lhůtě odpovědět může. Nicméně nemáme to „systémově“ potvrzené.  

Co můžete udělat v mezičase?

Z výše uvedeného vyplývá, že čekat reakci během pár dní je velmi optimistické. Spíš bude lepší počítat s odpovědí během pár týdnů. Do té doby se můžete podívat po jiných nabídkách a odpovědět na ně. 

 

Jdu se podívat na inzeráty

 

Neposílejte ale do dalších firem ten samý životopis, který jste už rozesílali. Sice by vás to stálo méně času a úsilí, ale také to nese nejméně „ovoce“. Lepší je přizpůsobit CV firmě, ušít ho na míru konkrétní pozici: předsunout dopředu relevantní pracovní pozice z minula, používat stejnou terminologii, jako je v inzerátu… Neznamená to, že životopis je potřeba pokaždé celý přepisovat. Ale je dobré myslet na to, že personalista zkušenosti, které požaduje a které napsal do inzerátu, nebude hledat mezi řádky a životopis kandidáta luštit jako rébus. Chce to zkrátka vyjít mu vstříc a to, co hledá, upřednostnit.

Nezapomněli jste na motivační dopis? 

Spousta firem to přímo nevyžaduje a tuto možnost spíš nabízí –⁠ poslat spolu s životopisem i motivační dopis. Využijte ji. V motivačním nebo také průvodním dopise máte šanci prezentovat se i jinak, než jen pracovními zkušenostmi. Můžete v něm dát najevo svůj zájem pracovat na dané pozici a v dané firmě, k níž můžete projevit své sympatie.

TIP: Dostat úkol během výběrového řízení je výzva. Jaké úkoly lze čekat? Pusťte se do nich odpovědně a s rozmyslem.

Neozývají se. Mám jim zavolat? 

Odpověď zní ano. Nepřijde-li z firmy reakce zhruba do dvou týdnů, vyplatí se zvednout telefon a vytočit kontakt, který je u inzerátu uvedený (často je tam telefon na konkrétní osobu). Neobávejte se, že byste někoho obtěžovali, kontakt je u inzerátu zveřejněn za tímto účelem. 

Žádné složité formulace není třeba vymýšlet. Stačí se představit, říct kvůli jaké pozici člověk volá, a pak se zeptat, jestli jeho životopis v pořádku dorazil a jestli náborář nepotřebuje něco dalšího. Případně je možné připojit dotaz, kdy asi tak lze očekávat vyrozumění. Možná na sebe upozorníte a zvýšíte šanci, že postoupíte do dalších kol náboru. Personalista bude vědět, že jste aktivní a o pozici máte opravdu zájem. A pokud to nevyjde, třeba náboráře svým dotazem přimějete k tomu, aby vám poslal i zamítavou odpověď. 

Nelámejte nad všemi hůl

Firma, která nedává nepřijatým uchazečům vůbec vědět, jak dopadli, jistě nedělá sama sobě dobrou službu. Kandidáti ponechaní zcela bez odpovědi si příště rozmyslí, jestli na její nabídku reagovat. 

V každém případě není rozumné zanevřít na všechny zaměstnavatele a přestat posílat životopisy. Mohli byste se tak připravit o šanci získat skvělé místo. A to by byla škoda zvlášť teď, kdy je škála nabídek nebývale bohatá.  

Přejděte na Jobs.cz a najděte si práci, která vás posune dál.

 

   

Další články k tématu

Call centrum se dá dělat i jako práce z domova

Dělat operátora call centra z domova? To jde? „Tuto možnost jsme začali nabízet před pár měsíci a osvědčila se. Naši operátoři na vybraných projektech mohou pracovat z domova třeba i každý den, na celý úvazek, nebo jen občas, prostě jak se jim to hodí,” naznačuje nový trend Karolina Spránitz Kondrat, HR manažerka společnosti Comdata. Jak … číst více

5 tipů, jak si v novém roce najít novou práci

Možná se vám to přes Vánoce „tak trochu“ rozleželo a rozhodli jste se pro změnu. Máme pár tipů, jak si v novém roce usnadnit cestu za lepší prací. 1. Jednodušší prohledávání nabídek Vytvořte si účet na Jobs.cz a kdykoliv k nám přijdete hledat práci, zůstaňte přihlášení. Díky tomu vám můžeme zobrazit relevantnější nabídky. Tu správnou práci tak … číst více

Chcete změnit povolání? Máme pro vás příběh mladé maminky pro inspiraci

Přemýšlíte někdy nad tím, že byste rádi dělali něco jiného? Něco, co by vás opravdu naplňovalo a bavilo vás? Autentický příběh Michaely Culkové je důkazem, že to jde. Že má smysl vykročit z komfortní zóny a jít za tím, co člověka láká. Stačí se jen odhodlat a vytrvat.   Michaele Culkové bylo 30 let, když … číst více

Jak najít zajímavou nabídku v oboru, se kterým dosud nemáte zkušenosti?

4 minuty čtení Možná, že to právě teď prožíváte. Kvůli aktuální situaci musíte změnit obor. A tak hledáte, co byste mohli dělat a v jakém jiném oboru se uchytit. Nabídek je hodně, pozice mají různé názvy, možná se v tom trochu ztrácíte. Pokud je tohle i váš případ, zjistěte, jak pro sebe najít tu správnou nabídku. Prozkoumejte … číst více