Pozitivní sobectví prospěje vám i vašemu okolí

2. 12. 2014 · Inspirace

Řekli byste o sobě na pohovoru, že jste sobečtí? A když už ano, označili byste své sobectví za silnou, nebo slabou stránku? Když o někom řekneme, že myslí hlavně na sebe, zpravidla to nemíníme jako pochvalu. Přestaňte na sobce nadávat a podívejte se, co se od nich můžete naučit. Pomůže vám i Michaela Dombrovská, propagátorka pozitivního sobectví, která si právě splnila jeden ze svých snů – napsala knihu. Jak jinak než o pozitivním sobectví.

» 3 minuty čtení «

shutterstock_111812540

↑ Máte se rádi? To je dobře!

Jobs.cz: Už nějakou dobu se na svém blogu věnuješ tématu pozitivního sobectví. Teď o něm vydáváš i knížku. Co podle tebe pozitivní sobectví je?

Pozitivní sobectví nás má vést k tomu, že pečovat o sebe je životní nutnost. Okolí můžeme nejlépe pomoci, především pokud jsme sami v pohodě. Jako v letadle – masku musíme nasadit nejprve sobě, pak někomu dalšímu. Jinak to nebude fungovat. I Dalajlama se zmiňuje o chytřejším sobectví, říká: začni u sebe s tím, co si přeješ pro jiné. Je to spíše o láskyplné péči o sebe sama, o plnění snů, o odvaze žít po svém.

Jobs.cz: V jednom z pravidel pozitivního sobectví se mluví o schopnosti řídit svůj čas. Zároveň teď snad každý „trpí” prokrastinací. Jak se vypořádáváš ty s chorobným odkládáním?

Recept stále hledám. Nejvíce mi pomáhá si uvědomit, že nikdo z nás neví, kolik má času. Zvažuji, co je důležité. Pokud si mám splnit nějaký sen, tak tady a teď.

Jobs.cz: Jak ale být sobecký v situaci, kdy celý tým tvrdě pracuje od nevidím do nevidím, já se zvednu, že jdu domů, a nechám je v tom?

O tom ale pozitivní sobectví není. Pokud je pro mě důležité podpořit tým, rozhoduji o svém čase. Zvláště nastane-li taková situace výjimečně. Pokud potřebuji z nějakého důvodu odejít, rozhoduji se také s vědomím důsledků. Jde spíše o to nedovolit nikomu jinému, aby dlouhodobě požadoval, na co nemá nárok. Věnovat se rodině, odpočinku nebo třeba cvičení může být pro výsledek práce nakonec přínosnější, než být ve stresu. Některé týmy fungují v módu, který jedna moje známá nazvala hitparádou utrpení. Lidé se předhánějí, kdo více nestíhá, komu se vede hůř, pracuje se dlouho přesčas. Já si spíše myslím, že (dlouhodobá) práce přesčas odráží neschopnost si vlastní práci nebo práci týmu dobře rozvrhnout.

Jobs.cz: Pokud činím jen podle sebe – jsem sobecký (i když z podle mě dobrého důvodu), začnou se ke mně ostatní chovat nehezky?

Pokud je někdo opravdu sobecký nebo sobecká, tak možná ano, ale takovému člověku to bude nejspíše jedno. Pozitivní sobectví je péče o sebe sama s respektem k okolí. Pozitivně sobecký člověk nemyslí jen na sebe, ale současně právě na sebe nezapomíná.

Jobs.cz: Ocitla ses už v situaci, kdy se ti „sobectví” nevyplatilo?

Krátkodobě to tak mohlo vypadat, ale dlouhodobě jsem ráda, že se mám ráda. A snažím se obklopovat jen lidmi, kteří na mě mají dobrý vliv. Ne vždy si samozřejmě můžeme vybrat a nutnost snášet i nepříjemné lidi je prostě realitou. Pomůže si to alespoň uvědomit, v rámci možností se chránit a hlavně si nedat vnutit jejich způsob jednání.

Jobs.cz: Jak ses k tématu pozitivního sobectví dostala?

Pravidla pozitivního sobectví byla na mém blogu prvním příspěvkem, jinak je o všem možném, co mě zaujme. Dlouho jsem si přála psát a publikovat, pozitivní sobectví ve mně nějakou dobu zrálo a tím můj blog začal. Větší pozornost ale tohle konkrétní téma vyvolalo až později, v souvislosti s kurzy na portálu Naučmese. Pak se objevily články v časopisech a nakonec nabídka nakladatelství Grada článek rozepsat do celé knihy.

michaela dombrovska

Michaela Dombrovská propaguje zdravé sobectví. Foto: Janka Šimáčková

Jobs.cz: S nápadem na vydání knížky tě oslovilo vydavatelství. Nemusela ses tedy nikam tlačit. Čím se ti podle tebe podařilo zaujmout?

Asi tématem, názvem a také více než stovkou publikovaných blogů a článků v časopisech. Pravidelné publikování bylo vysoko na seznamu mých priorit, dodržovala jsem termíny, které jsem dala sama sobě, psala jsem bez nároku na honoráře a prostě mě to celé dost bavilo. Postupně jsem se učila vylepšovat strukturu textu, zjednodušovat, hledat zajímavá témata. Když jsem ale začala s knihou, zjistila jsem, že mezi psaním článku a knihy je obrovský rozdíl. Občas to dost bolelo a zdálo se, že to nemůžu zvládnout. Pomáhala i rodina a přátelé, někteří z nich četli postupně všechny verze každé z kapitol, stále dokola. Dost mi pomohly kolegyně z nakladatelství, věřily mi, měly se mnou trpělivost a povzbuzovaly mě. I díky nim se to celé povedlo.

Jobs.cz: Teď po vydání knížky na tebe půjde víc vidět. Máš nějaký plán, jak se svou osobní značkou dál naložíš?

Konkrétní plán nemám, zatím jsem se soustředila na to, abych knihu vůbec dopsala. Teď bych byla ráda, kdyby se dostala do rukou co nejvíce lidem, zvláště těm, kterým by mohla pomoci. Pokud mi kniha otevře nějaké nové možnosti a příležitosti, pokusím se je v něco dobrého proměnit.

Jobs.cz:Vydala jsi knížku, studovala jsi ve Švédsku, vyzkoušela sis digitální nomádství v Řecku. Vypadá to, že co si umaneš, to se ti splní. Co si přeješ teď?

Všechno se mi určitě nesplnilo a nesplní, ale připadá mi důležité stále něco zkoušet. Říká se, že mládí se živí sny a stáří vzpomínkami, takže si hezky sním a přání mám celé seznamy. Teď aktuálně směřuje jedno z mých přání do oblasti módy. Do mé kabelky se musí vejít vše potřebné, věci na jógu, kniha, po cestě domů menší nákup, někdy třeba i kladivo (to jednou opravdu nosila v kabelce moje máma) a přitom musí stále vypadat skvěle, musí být bezpečná ve městě, pohodlně se nosit a mít nějaký osvěžujíí prvek. Zatím jsem žádnou dokonalou kabelku nenašla, a tak jsem si jednu navrhla. Kdyby se podařilo ji vyrobit, třeba navíc ve spojení s nějakým charitativním projektem, moc by mě to potěšilo. Jinak si samozřejmě přeji světový mír, lásku, zdraví pro všechny a tak dále. A aby pozitivní sobectví inspirovalo, těšilo a pomáhalo. Protože nakonec jsme každý autorem svého příběhu a –  pozitivně sobecky –  si ho můžeme napsat hezky.

Lenka Mydlová

Podobné články

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, …

Příběhy úspěšných: Co by dělali, kdyby začínali od nuly?

Vedou významné firmy, vydělávají hodně zajímavé peníze, na pracovních cestách sjezdili kus světa a byznys, ve kterém jsou namočení, se počítá v řádu miliard. Zdánlivě jim nic neschází. Co by ale dělali, kdyby zítra měli začít znovu úplně od nuly? » 4 minuty čtení « Dalibor Dědek, miliardář a ředitel skupiny Jablotron Určitě bych se …

Infografika: 3 zásadní otázky, než svoláte meeting

Pro více než polovinu lidí jsou porady jen synonymem pro ztrátu času. Menší část lidí meetingy vyloženě nesnáší a snaží se jim vyhnout. Podle čeho určit, zda je setkání v zasedačce opravdu nutné a neprohlubovat zbytečně frustraci lidí z promarněného času?  » 3 minuty čtení « Otázka číslo 1: Máte v plánu hodit dosavadní práci do …

Proč dnes tolik lidí trpí úzkostí z úspěšného života? (video)

V dnešní době je lehčí než dřív mít se dobře. Zároveň je těžší zůstat v klidu a vyhnout se kariérní úzkosti. Ve videu o tom mluví Alain de Botton, švýcarský spisovatel, filozof a televizní producent. „Bojíme se neúspěchu, protože znamená nejen ztrátu příjmu nebo statusu, ale také posměch druhých.“ Pracovní snobství Zásadní otázka 21. století zní: „Co …