Aneta Řezníková absolvovala na britské University College Birmingham magisterský program Tourism Business Administration. „Během studia jsme řešili, jak vytvořit v cestovním ruchu produkty, které ještě na světě neexistují,“ popisuje svou zkušenost. Dnes Aneta radí českým studentům, jak na této univerzitě vystudovat za peníze britské vlády například hotelnictví, cestovní ruch, byznys a marketing a další obory.
↑ Aneta Řezníková (uprostřed) radí českým studentům, jak studovat v Británii za státní peníze.
Jobs.cz: Jak jste se o této možnosti studia dozvěděla?
Od střední školy až po bakaláře jsem studovala hotelovou školu v Praze. V rámci programu Erasmus jsem se na semestr vydala na University College Birmingham. To mi úplně otevřelo oči a pochopila jsem, že vzdělání, jaké se nabízí v zahraničí, je úplně o jiných možnostech. Proto jsem potom s chutí zavřela dveře za českým vysokým školstvím a přihlásila se na University College Birmingham na magisterské studium.
Jobs.cz: V čem byl hlavní rozdíl mezi studiem u nás a ve Velké Británii?
Když studujete hotelnictví, cestovní ruch nebo nějaký obdobně praktický obor, mělo by studium být hodně o praxi. V Česku je ale hodně teoretické. Mnohdy si před vás stoupne lektor a čte látku ze skript. V Anglii před vámi stojí člověk, který již v oboru patnáct dvacet let provozuje fungující byznys a přednáší, jak uspět, překonat krize v podnikání nebo jaké jsou současné trendy. Přijde mi, že Češi se neradi dělí o své zkušenosti, bojí se, že je někdo převálcuje. V Británii se sdílení zkušeností chápe jako výhoda.
Jobs.cz: Do jaké míry je výuka zaměřena prakticky?
Řekla bych, že vše, s čím se během výuky setkáváte, je orientované na praxi nebo na realizaci cílů zadaných třeba společností, která s univerzitou spolupracuje. Už jen to, že vás učí člověk z oboru a poukazuje na své zkušenosti získané v praxi, je obrovský přínos. Sama mohu popsat, jak jsme fungovali na magisterském studiu my. Lektoři nám zadali takzvaný Live project, který dostali od turecké kyperské vlády. Cílem bylo zasvětit nás do místního tourism developementu, na kterém jsme se podíleli v rámci stejného předmětu. Naším cílem bylo nastudovat informace o tomto území na dálku a pak je ověřit na místě, kdy nás univerzita vzala na desetidenní pobyt, a mohli jsme navrhovat strategii podle aktuální situace.
↑ A máme to! Promoce studentů na University College Birmingham.
Jobs.cz: Jak tato praxe na místě probíhala?
Naše třída o 35 lidech byla rozdělena do sedmi skupin, přičemž jsme si nemohli vybírat, s kým budeme, takže jsme se mimo jiné učili spolupráci se spolužáky z jiných částí světa. Museli jsme se vždy dobrat jednoho závěru, což bylo zajímavé a mnohdy i obtížné. Celý tento výlet nám platila univerzita z peněz, které jsme do školného investovali. Právě tento projekt nám dal možnost pochopit, co se jednou po nás po ukončení studia bude chtít a jak to opravdu funguje v reálném světě.
Jobs.cz: Co jste konkrétně řešili?
Naše skupina vymýšlela produkty pro cykloturistiku. Z Anglie jsme na dálku zjišťovali, jaký je tam prostor pro vývoj nových, zajímavých a turisty žádaných produktů, kde vůbec fungují, kdo je jejich spotřebitel a za kolik produkt budeme schopni zákazníkovi nabídnout. Na místě jsme pak své závěry ověřovali.
Jobs.cz: S jakými spolužáky jste studovala?
Z 35 spolužáků byli asi jen tři Britové. Studovala jsem třeba s Němci, Čechy, Rumuny, Španěly, Kypřany a Afričany.
Jobs.cz: Jaké obory se dají na University College Birmingham studovat?
Největší prestiž v Británii má naše škola v oborech hotelnictví a cestovní ruch. Dají se ale studovat i ekonomické obory nebo marketingové obory včetně třeba digitálního marketingu a sociálních médií. Dále studenti mohou studovat pedagogiku, sportovní management, salon spa management nebo i nově atraktivní Media Make-up.
↑ Aneta Řezníková (v modrém tričku) s přáteli ze školy.
Jobs.cz: Kdo se může na tuto školu přihlásit?
Hlásit se může kdokoliv, není nutné, abyste předtím studovali podobnou školu, zvláště v bakalářských oborech.
Jobs.cz: Jak probíhá přijímací proces?
Oproti českému je dost zjednodušený. Primární podmínkou pro jakoukoliv britskou univerzitu je maturita s průměrem do 2,5. Přihlíží se také k úrovni angličtiny. Netrváme na tom, aby student měl jazykový certifikát, požadujeme jedničku nebo dvojku z angličtiny. Studenti také odevzdávají motivační dopis a referenci od svého vyučujícího či zaměstnavatele.
Jobs.cz: Čemu přisuzují školy největší váhu?
V Anglii platí pravidlo „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Oficiálním termínem přihlášek je 15. leden. Podle počtu přihlášených škola vidí, jestli pokryje otevřené obory, případně zda je může nabízet ještě dalším zájemcům. Každá univerzita může termín přihlášek prodloužit. Všechny se ale snaží mít nejpozději do 30. června přihlášky vyřešené. Kdo se přihlásí dříve, má větší naději, že bude přijat ke studiu.
Jobs.cz: Mohou čeští studenti dosáhnout na nějaké stipendium?
Kromě prospěchových nebo sportovních stipendií je zajímavou možností britská státní půjčka na bakalářské studium. Student si o ni musí požádat do května. Peníze nikdy fyzicky neuvidí, jejich transfer probíhá přímo mezi vládou a školou. V polovině září, kdy nastoupí ke studiu, zadá škola pokyn vládě a ta jí pošle peníze na školní účet.
↑ Mix národností. Na britské vysoké škole budete v ročníku se studenty z celého světa.
Jobs.cz: Jak je to se splácením?
Studenti, respektive absolventi, začínají půjčku splácet až ve chvíli, kdy si vydělají 21 tisíc liber ročně, tedy přibližně 630 tisíc korun neboli kolem 52 tisíc za měsíc. Přitom splácí maximálně 9 procent z částky, kterou vydělají nad tento limit. Pokud takové částky nikdy nedosáhnou, půjčku nesplácejí.
Jobs.cz: Jaké náklady stipendium pokrývá?
Kryje náklady studia. Ostatní náklady jako ubytování, stravu, jízdné a volný čas si studenti hradí sami. Dá se vyjít s 15 tisíci korun na měsíc, navíc studenti mohou poměrně jednoduše získat práci na částečný úvazek a na svůj studijní pobyt si přivydělat. V Británii se většinou studuje tři dny v týdnu, zbývající čas mohou studenti věnovat práci, cestování či studiu dalších jazyků.
Jobs.cz: Jací jsou čeští studenti ve srovnání s ostatními?
Jsou pracovití a studium berou vážněji než studenti z jiných zemí. Když něco nevědí, včas se zeptají. Sebevědomí sice získávají třeba až po nějakém čase, ale umí jednat. Nečekají, jakou známku dostanou a jak s tím pak naloží, ale přemýšlejí dopředu. Také umějí dobře anglicky a mají chuť a píli na sobě pracovat.
Lenka Kováříková