Šance získat skvělý job za skvělou mzdu je stále velmi vysoká, ukazují naše data

Jaká mzda se nabízí obchodníkům nebo bankovním poradcům? Firmy nyní častěji zveřejňují nástupní platy a díky našim statistikám známe jejich průměrnou výši napříč obory. Poptávka firem po lidech je stále vyšší než před covidem, uchazeči jsou ale zdrženliví a nepříliš aktivní. Kdo chce získat zajímavější a lépe placenou práci, má proto nyní skvělou šanci dosáhnout svého cíle.  

Je to už rok, co se poptávka po zaměstnancích drží na vyšších číslech než v roce 2019. Při tom aktivita uchazečů zůstává nižší, lidé jsou opatrní a do změn se příliš nehrnou. Díky tomu může ten, kdo se změny naopak nebojí, najít místo, které mu bude lépe vyhovovat či ho kariérně posune. Anebo ve stabilní firmě schopné ustát náročná období, jimž čelíme a v budoucnu ještě nejspíš budeme. 

 

Chci skvělý job

 

Jaké mzdy se nabízejí?

Když lidé hledají práci, chtějí bez dlouhých okolků vědět, kolik za ní dostanou. Firmy pochopily, že pokud tento údaj u inzerovaných pozic zveřejní, mohou být při náboru úspěšnější. Výsledkem je, že nyní je mzda na Jobs.cz viditelná u 40 % inzerátů.

Nástupní mzdy se zvyšují, byť se jejich růst zpomaluje. I tak jsou ale inzerované hrubé odměny zajímavé, například průměrná mzda nabízená obchodnímu zástupci je téměř 51 tisíc korun, na podobnou částku lákají firmy i finanční poradce. 

Projektovým nebo account manažerům je slibováno ještě asi o sedm, respektive o pět tisíc více. Nabízené platy programátorů, kteří jsou na trhu stále velmi nedostatkoví, jsou průměrně téměř 75 tisíc, u IT analytiků je to takřka 64 tisíc korun. 

Nižší odměny pohybující se okolo 40 tisíc jsou inzerovány v oboru marketingové komunikace, a také v případě účetních nebo specialistů logistiky. Za necelých 34 tisíc mohou nastoupit administrativní pracovníci. 

Kdo změnil místo, většinou nelitoval

Během uplynulého roku změnilo práci 16 % lidí. Naprostá většina z nich – 74 % měřeno v prvním čtvrtletí letošního roku – si tímto krokem polepšila. To je údaj, který stojí za pozornost. Dokládá, že štěstí přeje odvážným, alespoň statisticky. 

Nejčastějším důvodem k výměně zaměstnavatele byla podle našich údajů vyšší mzda, ale nejen ta. Důležitou roli hrála i lepší náplň nebo dostupnost nové práce. Lidé, kteří na předchozím místě nebyli spokojení, hledali v novém zaměstnání také lepší kolegy a nadřízené a celkově slušnější přístup k lidem.

TIP: Sháníte práci intenzivně, nebo se díváte spíš sem tam? V každém případě si u nás založte profil. Když ho zveřejníte, firmy vás mohou samy oslovit. Podívejte se, jak na to.

To koresponduje s výsledky výzkumu spokojenosti a motivace lidí v práci. Z něj totiž vyplývá, že v meziročním srovnání se 7 % lidí přesunulo ze skupiny spokojených do skupiny nespokojených. 

Příčinou je návrat některých „starých bolestí“ z doby před covidem, které pandemie dočasně utlumila. Lidé nyní výrazněji pociťují nedostatek uznání za odvedenou práci, ponižující přístup, nebo dokonce šikanu ze strany nadřízených či kolegů. Na vině je v některých firmách také omezení nebo zrušení možnosti práce z domova, které lidé negativně vnímají.

Nejen peníze

Ačkoliv je tedy výše odměny nepominutelným kritériem při výběru nového místa, neměla by být jediným. V zaměstnání, kde nepanují dobré vztahy, kde jsou lidé často přetěžováni nebo kde před sebou nemají žádnou perspektivu růstu, člověk obvykle dlouho nevydrží. Proto se nekoukejte výhradně na výplatní číslici, ale posuzujte pracovní nabídky komplexněji. Na ty, které vás zaujmou, co nejdříve odpovězte. Pouhé prohlížení inzerátů ještě nikomu lepší práci nepřineslo.

Zamiřte za novými možnostmi na Jobs.cz. Přejeme šťastnou ruku při vašem výběru.

Další články k tématu

V malé firmě vyděláte o třetinu méně než ve velké

Vyplatí se pracovat v malé nebo ve velké společnosti? Z finančního hlediska je perspektivnější velký podnik, ukázal nový průzkumu portálu Platy.cz. Lidé zaměstnaní ve firmách do 10 zaměstnanců totiž na výplatních páskách najdou v průměru jen dvě třetiny částky, kterou měsíčně vydělají pracovníci korporací nad tisíc zaměstnanců. Manažeři berou ve velkých firmách více Například manažeři a manažerky si ve … číst více

10 pozic, kde vyděláte víc než čínský prezident

Si Ťin-pching je prezidentem druhé největší ekonomiky světa – Číny. Na výplatní pásce ale najde míň než obchodní ředitel hotelu v jižních Čechách. » 2 minuty čtení « ↑ „Jaký si představujete plat?” – „Větší, než má prezident Číny.” Překvapivě nízký plat státníka Americká stanice CNN se podívala na výdělky dvanácti nejvýznamnějších politiků planety. Plat čínského prezidenta … číst více

Co skutečně rozhodne, jestli zažijete úspěšnou kariéru

Změnit banku. Změnit e-mailovou adresu. Změnit práci. Tohle jsou podle amerického Forbesu věci, které se lidem mění hodně těžko. Výčet tím pochopitelně nekončí, protože změny lidská povaha obecně zrovna nemiluje. Přinášejí nejistotu, nepohodlí a někdy i úzkost. Jenže bude to právě schopnost zvládat změny, která v budoucnu rozhodne o vašem úspěchu. Jak vyděsit dvacátníka Chcete … číst více

Pozice, kde dostanete nástupní mzdu 50 000 Kč (i víc)

Na Jobs.cz teď visí přes pět tisíc nabídek s nástupní mzdou 50 000 Kč. Podívejte se na náš ochutnávkový výběr pozic. Vyberete si? Obchodní zástupce pro firemní zákazníky v O2 (Praha) O2 hledá obchodníka, který bude mít na starost segment malých a středních firem. Je to práce pro ty, kteří pracovní dobu tráví raději v terénu než zavření … číst více