Studium v USA: Praktické obory a stipendia za prospěch

28. 4. 2014 · Inspirace

Láká vás studium ve Státech? „Profesory zajímá, jak studenti přistupují k zadání a jací jsou jako osobnosti. Můžeme svobodně vyjádřit svůj názor a používat vlastní postupy,“ popisuje svou zkušenost ze studií v New Yorku Kazaška Bogdana Petrenko, studentka ASA College, kam zamířila z pražské České zemědělské univerzity (ČZU).

Jobs.cz: Co na ASA College studuješ?

Obor Business and Administration. Přijde mi to jako nejlepší volba, protože si pak můžu vybrat, jestli chci pracovat v marketingu, managementu nebo třeba účetnictví.

Jobs.cz: Co tě vedlo k rozhodnutí studovat v zahraničí?

Už doma na střední škole jsem chtěla studovat v zahraničí a zjišťovala jsem, jaké jsou možnosti. Zalíbila se mi Česká republika. První rok v Praze jsem studovala češtinu a poté nastoupila na Provozně ekonomickou fakultu ČZU. Myslím, že hodně lidí, zejména mladých, má rádo americké filmy a chce navštívit USA. Nebyla jsem výjimkou. Kamarádka, která se přestěhovala do New Yorku, mi vyprávěla o svém studiu na ASA College. Byla jsem tak překvapená a šťastná, že se mi otevírá možnost jet do Ameriky, že jsem měla během pár dní vyplněné všechny doklady pro rozhovor s konzulem.

bp

↑ Bogdana Petrenko, studentka ASA College v New Yorku.

Jobs.cz: Kdybys měla porovnat studium v Praze na ČZU a v New Yorku, jaký je hlavní rozdíl?

Na ČZU mi výuka přišla obtížnější. Ve skupině nás bylo více než 70 a někdy jsem vůbec nechápala, co se děje. Na ASA College je to úplně jiné. Ve skupině je nás 15 až 17, je tu hodně mezinárodních studentů a cítím se tu víc v pohodě. V týmu zpracováváme hodně projektů a všemu rozumím.

Jobs.cz: Proč jsi vlastně zvolila ASA College?

Protože tam můžu studovat obor, který mě zajímá. Zaujal mě atraktivní studijní plán, stipendia a to, že se můžu se zapojit do mnoha školních a sportovních aktivit. Někdy chodím podporovat naše úspěšné sportovní týmy.

Jobs.cz: Jak vypadaly přijímací zkoušky na ASA College?

Přijímačky jsem absolvovala až po příjezdu. Škola dopředu neřeší, jak jste na tom s angličtinou, protože nabízí i studijní obory pro lidi se základní úrovní angličtiny. Prošla jsem testem z angličtiny a matematiky. Podle toho, co jsem zažila na ČZU, můžu říct, že test z matematiky je pro Čechy snadný.

Jobs.cz: Potkala jsi mezi spolužáky i někoho z Česka nebo ze Slovenska?

Asi po půl roce v New Yorku jsem potkala kluka z České republiky. Hraje tu tenis a patří v tom na škole mezi nejlepší. Je tu také holka ze Slovenska. Studuje angličtinu. Díky nim jsem zjistila, že jako v New Yorku najdete čínskou a italskou čtvrť, mají Češi své „království” v Astorii na Manhattanu.

asa1

↑ Studenti ASA College se mohou zapojit do mnoha školních i sportovních aktivit.

Jobs.cz: Říká se, že výuka ve Státech staví na samostatném přístupu studentů a jejich názorech spíše než na memorování. Je tomu skutečně tak?

Ano, to můžu potvrdit. Profesory zajímá, jak studenti přistupují k zadání a jací jsou jako osobnosti. Můžeme svobodně vyjádřit svůj názor a používat vlastní postupy.

Jobs.cz: Jací jsou učitelé? Berou je studenti jako formální autoritu, která má „vždy“ pravdu, nebo spíše jako lidi, kteří mají znalosti, ale studenti jim mohou beze strachu oponovat?

Berou nás jako sobě rovné. Bavíme se o různých tématech, nejen těch studijních. Američané říkají vše na rovinu. Všem můžeš říkat ahoj raději než dobrý den. V angličtině se navíc jen tyká.

Jobs.cz: Jací jsou tví spolužáci?

Pocházejí z různých prostředí. Narazíte tu třeba na studenty z Ruska, Dominikánské republiky nebo z Číny. Například můj spolužák se narodil v Rakousku, ale ještě jako dítě se přestěhoval do Ameriky a jeho rodiče jsou z Konga. Ve třídě uslyšíš v jedné chvíli ruštinu, francouzštinu nebo španělštinu. Teď si třeba se spolužáky z Haiti o přestávkách procvičuji francouzštinu.

Jobs.cz: Z filmů a seriálů známe scény, kdy nováček přijede na školu a různé studentské spolky jej lákají mezi sebe. Jaké je to na ASA College?

Každý obor má svou studentskou organizaci. Já chodím do byznys klubu, se kterým se někdy jezdíme podívat na prezentace a debaty mimo školu. Po škole relaxuji v jóga klubu.

Jobs.cz: Jak jsi na tom byla s angličtinou, když jsi do USA přijela?

Měla jsem dobrou angličtinu ještě ze školy. V prvním semestru jsem absolvovala několik hodin angličtiny a uvědomila si, že i tak hodně věcí ještě neznám.

Jobs.cz: Co chceš dělat, až dostuduješ?

Zahraniční studenti mají možnost po dokončení studia rok ve Státech zůstat a legálně pracovat. Toho bych chtěla využít a vyzkoušet si, co jsem se naučila. V Americe se praktická zkušenost hodně cení. ASA College má velké kariérní oddělení, které pomáhá studentům najít zaměstnání a připravuje je na pracovní život. Pak bych tu chtěla další dva roky studovat a získat titul, který je ekvivalentem českého bakalářského diplomu.

Jobs.cz: Jak studium financuješ? Využíváš nějaká stipendia?

Ze začátku mě podporovali rodiče. Teď čerpám prospěchové stipendium. To znamená, že platím jen polovinu školného za každý semestr.

Jobs.cz: Přivyděláváš si nějak při studiu?

Na konci prvního semestru jsem získala práci v kampusu. Pomáhám mezinárodním studentům dostat se na univerzitu. V New Yorku si nějakou práci najde každý. Je to město plné zahraničních studentů a každý tu něco dělá.

Jobs.cz: Jak složité bylo získat víza?

S tím jsem vůbec neměla problém. Jen jsem na velvyslanectví USA v Praze prošla pohovorem s konzulem. Celé to trvalo ani ne pět minut.

Jobs.cz: Co tě na studiu nejvíc baví?

Baví mě moji zábavní spolužáci, výzkumné projekty a líbí se mi příjemné prostředí.

» Zjištěte víc o možnostech studia na ASA College

Lenka Kováříková

Podobné články

Nadace, které vám přispějí na studium v cizině

Pošilháváte po diplomu z prestižní zahraniční univerzity? V jeho dosažení vás mohou finančně podpořit  programy a granty Evropské unie, stipendia jednotlivých univerzit nebo nadace. Přinášíme tipy, které české nadace vám pomohou s placením nákladů na studium a nač se připravit při podávání přihlášky. ↑ Jak na Harvard nebo Oxford? Studium v zahraničí  je velmi drahá záležitost. Požádejte …

Jak studovat ve Velké Británii za peníze vlády

Aneta Řezníková absolvovala na britské University College Birmingham magisterský program Tourism Business Administration. „Během studia jsme řešili, jak vytvořit v cestovním ruchu produkty, které ještě na světě neexistují,“ popisuje svou zkušenost. Dnes Aneta radí českým studentům, jak na této univerzitě vystudovat za peníze britské vlády například hotelnictví, cestovní ruch, byznys a marketing a další obory. ↑ …

„Výuka v Česku? Ta připomíná sraz papoušků“

Eva Michálková odjela za studiem do USA. Magisterský titul v oboru Organizational Dynamics, který učí, jak být úspěšným lídrem a řídit týmy, by měla na University of Pennsylvania získat letos v prosinci. Náklady na studium Eva pokrývá kombinací stipendia od Nadace Zdeňka Bakaly a příspěvků od rodiny. Jak se i další čeští studenti mohou dostat …

Inspirace: 4 příběhy lidí, kteří studovali v cizině

Někdo si myslí, že studium v zahraničí je příliš drahé, jiný to považuje za zbytečnost a další se zas bojí požadavků na výbornou znalost cizího jazyka cílové země. Tyto a další mýty se však dají snadno vyvrátit, vybíráte-li správně. Přečtěte si, co o svém zahraničním studiu říkají ti, kdo jej mají úspěšně za sebou. » 3 …