Vysněnou školu už máte, teď ještě se na ni dostat. Přečtěte si, u kterých oborů je tradičně nejtěžší projít přijímacím řízením.
» 2 minuty čtení «
↑ Medicína, právo, sport, herectví či psychologie. Přijímačky na tyto obory nejsou žádná „dávačka”.
1. Umělecké obory
Talentové zkoušky. Postrach každého studenta, který rád tvoří a láká ho umělecká dráha. Jedno z nejjemnějších sít na uchazeče má Vysoká škola umělecko-průmyslová neboli „UMPRUM“ – tradičně je na školu přijato zhruba kolem deseti procent přihlášených. Jen o trošku lépe jsou na tom zájemci o studium na divadelních fakultách, ať už na DAMU nebo JAMU. Kolem 13 až 14 procent uchazečů vezmou na Fakultu výtvarných umění VUT Brno a na FAMU Praha. Kam tedy za uměním, když si tolik nevěříte? O maličko vyšší šance na přijetí už jsou na Akademii výtvarných umění Praha nebo na Fakultě architektury VUT.
Čtěte dále: Tvůrčí školy člověka naučí si své dílo obhájit
2. Právo
Práva jsou tradičně dalším oborem, který své uchazeče pečlivě vybírá. Například úspěšnost přihlášených na brněnské Právnické fakultě se pohybuje kolem 20 procent. Nejde tam až tolik o obtížnost přijímacích zkoušek – zájemci o studium musí projít pouze testem obecných studijních předpokladů. K tomu, aby je přijali na školu, ale potřebují percentil kolem 95 nebo vyšší. Na Univerzitě Karlově musíte s podobným výsledkem projít Národními srovnávacími zkouškami z obecných studijních předpokladů a základů společenských věd.
3. Medicína
Na medicínu se naopak musíte naučit na obtížné oborové zkoušky z fyziky, chemie a biologie. Na některých školách je však možné získat výhodu za dobré známky na střední škole. Ti nejlepší z jedničkářů se mohou na medicínu dokonce dostat bez přijímaček. Když se hlásíte na Univerzitu Karlovu, vyplatí se například podívat se na čísla z minulých let týkající se úspěšnosti uchazečů na jednotlivých fakultách – v uplynulých letech to měli nejtěžší zájemci o 2. lékařskou fakultu.
» Kde se dá studovat medicína?
4. Sportovní obory
Ještě jednou – talentovky. Běh, kliky nebo plavání. Projít tímto typem talentových zkoušek není tak náročné jako zvládnout zkoušky umělecké, tradičně se na sportovně zaměřené obory dostane kolem 35 procent přihlášených uchazečů. A aspoň si můžete místo učení na test zajít na plovárnu a doma říct, že se připravujete na přijímačky.
5. Psychologie, žurnalistika, mezinárodní vztahy
Fakulta sociálních studií MU v Brně a Fakulta sociálních věd UK v Praze. Tradičně je zde obrovský převis přihlášených a přijatých. Fakulta sociálních věd stále dělá písemné i ústní přijímací zkoušky. Na Fakultě sociálních studií stačí zvládnout Národní srovnávací zkoušky z obecných studijních předpokladů a ZSV, ale opět potřebujete percentil přes 90. Každoročně nejpoptávanějším vysokoškolským oborem je psychologie. Přijímací zkoušky se hodně liší školu od školy, a tak se vyplatí zjistit si před podáním přihlášky všechny možnosti.
» Kde se dá studovat psychologie?
» Kde se dá studovat žurnalistika?
» Kde se dají studovat mezinárodní vztahy?
Nela Wurmová