Už jste to slyšeli? Drby a klepy. K čemu jsou dobré a co s nimi?

23. 6. 2022 · Inspirace

Podle vědců se drbe od nepaměti. Sdělování informací o třetích osobách má pro skupinu, včetně té pracovní, důležitý význam. Proč a v čem může být drbání přínosné? Proč se zajímáme hlavně o negativní informace? A jak s klepy naložit?

Drby a drbání považujeme za něco nežádoucího. Od malička jsme vychováváni k tomu, abychom o třetích osobách v jejich nepřítomnosti nemluvili. Jenže marná sláva, drbání je i podle vědců nejrozšířenější lidská činnost. Společnost nebo skupina, v níž by se nedrbalo, neexistuje.

A drbalo se pravděpodobně od nepaměti, už za úsvitu lidstva. Drbání stálo nejspíš u zrodu lidské komunikace a jazykového dorozumívání. Mělo totiž důležitou funkci. 

Proč máme rádi negativní zvěsti

Přísně vzato, jsou drby informace. Ty mohou mít různou povahu: pravdivou či nepravdivou, pozitivní nebo negativní, případně neutrální. Řada těchto informací nemusí být podstatná, ale některé z nich mohou být velmi užitečné. A to nejen pro jednotlivce, ale pro celou skupinu. 

V průběhu lidského vývoje se totiž vyplatilo vědět, kdo je ve skupině nebezpečný a kdo by ji mohl ohrozit. Společenství, ve kterých si jedinci takové informace sdělovali, měla větší šanci na přežití. To je také důvod, proč nás dodnes více než pozitivní informace zajímají ty negativní. Čehož šikovně využívá bulvár.

TIP: Možná máte po určité době praxe pocit, že v kancelářích potkáváte stále ty samé typy kolegů. Které to jsou a k jakému charakteru byste přiřadili sami sebe?

Drbání má navíc ještě jeden pozitivním rys – a to je stmelování skupiny. Sdílení informací vytváří pocit důvěry a spojenectví. Vzpomeňte si, jak se vám uleví, když vás šéf něčím naštve a vy si postěžujete blízké kolegyni či kolegovi. Nejspíš vytáhne také nějakou svou negativní zkušenost, kterou s nadřízeným zažila nebo zažil, a tím se vaše přátelství posílí.  

Když se klepy zneužívají

Drby, jako každé jiné informace, se ovšem dají zneužívat. S jejich pomocí lze někoho zdiskreditovat, a tak ho připravit o povýšení, nebo dokonce donutit k odchodu z firmy. K tomu lze využít informace pravdivé, ale i zcela vymyšlené. Klepy se tak stávají zbraní o pozice v hierarchii firmy.

Zvláště chorobně ambiciózní jedinci s psychopatickými rysy umějí výrobu a používání takových drbů mistrně. K tomu jim často pomáhají sociální sítě, které mohou efekt a šíření účelových informací zesilovat. Na to je dobré pamatovat, když se člověk do drbání zapojuje. Že může někomu uškodit. A že příště můžete být tím, kdo se stane obětí drbů, on sám.

Jak s nimi nakládat

  • Drby nevyhledávejte, nezjišťujte u kolegů, co na koho vědí. Budete vypadat jako drbna a po čase se s vámi nikdo nebude chtít bavit ani o tom, kde byl na dovolené. Ačkoliv je slovo drbna ženského rodu, platí to i o mužích.

 

  • Klepy nevytvářejte, tedy nešiřte informace o třetích osobách – například o hádce kolegů, které jste byli svědkem, ale třeba ani o vlastním konfliktu s některým ze spolupracovníků, jehož byste před ostatními očernili. Nemorální je také referovat o něčích přešlapech, zvláště těch, kterých si je dotyčný vědom a za které se už omluvil.

 

  • Drbání se nelze zcela vyhnout, sem tam se k člověku nějaké drby donesou. Bylo by snadné napsat: Nešiřte je dál. Jenže někdy se vyplatí určité informace sdílet. Navíc zdaleka ne všechny drby musejí být negativní. Vždy však zvažte jejich pravdivost a relevanci. Bulvární a nactiutrhačné informace nešiřte nikdy.

 

  • Když už se rozhodnete klepy s někým sdílet, pečlivě vybírejte, kdo to bude. Volte jen lidi, jimž opravdu důvěřujete. To mimo jiné znamená, že jste si jisti, že nepůjdou získanou informaci rozhlásit dalším deseti lidem. A že pokud to někomu řeknou, také oni budou pečlivě zvažovat, koho do takové informace zasvětí.

 

  • Drby často vznikají, když si potřebujeme na někoho v práci postěžovat. Spíš než nad někým pořád dokola lamentovat, je ale lepší snažit se s dotyčným domluvit a přesvědčit ho, aby jednal tak, aby nám to lépe vyhovovalo. Je k ničemu být travičem studní, tedy člověkem, který na vše nadává, ale nesnaží změnit věci k lepšímu.   

Ve zdravém kolektivu zdravý duch

Jak už bylo řečeno, klepy se šíří v každém kolektivu. Pokud je ale ve firmě rozumně nastavená kultura, lidé se v drbání nijak nevyžívají a nepoužívají ho k mocenským bojům o pozice. Pomáhá otevřená komunikace, tedy transparentní šíření informací napříč firmou. Čím víc se různé věci tutlají, tím větší bude šuškanda. 

Klepy se také tolik nešíří v týmech, kde jsou k sobě zaměstnanci tolerantní a velkorysí: neživí konflikty, snaží se domluvit a přijali, že lidé jsou různí. Chápou, že ostatní mohou přemýšlet nebo reagovat jinak, než si představovali. A také že mohou mít zcela odlišný pohled na svět nebo vkus.

Tam, kde panuje vzájemný respekt, snaha porozumět si a empatie, se klepům tolik nedaří. Kultivovat prostředí, jehož jsem jsme součástí, je pak na každém z nás.   

Drbe se u vás v práci až příliš a není to k vydržení? Podívejte se po jiném zaměstnání. Na Jobs.cz pro vás máme desetitisíce nabídek.

 

 

 

 

Další články k tématu
Podobné články

Profesionální trpitel a další kolegové, kteří vás donutí změnit práci

Objevují se nevyzpytatelně na nejrůznějších pracovištích. Nikdo neví, který personalista je nabral a proč. Kolem jejich kanceláře se plížíte po špičkách, aby na vás nezačali mluvit. A po nějakém čase vás přivedou k úvahám, jestli takovou společnost vážně máte zapotřebí. Člověk vydrží dělat jakoukoliv práci, pokud má kolem sebe příjemný kolektiv. Na druhou stranu existují typy …

Nebezpečné osobnosti v práci. Jak poznáte, že sedí vedle vás

Joe Navarro pracoval 25 let jako zvláštní agent u FBI. Na základě svých zkušeností napsal knížku Nebezpečné osobnosti, která teď vyšla i česky. Jobs.cz se zajímal: jak nebezpečné osobnosti poznáme v práci a jak se jim bránit? » 3 minuty čtení « ↑ Joe Navarro: „Nebezpečné osobnosti se nikdy nezmění a nevyléčí je ani žádná zázračná pilulka.” …

FOTO: 12 zajímavých zasedaček v českých firmách

Zrovna něco prezentujete šéfovi a nad ním vidíte… mufloní hlavu. Nebo se s kolegy v zasedačce poskládáte jako v sauně. Soutěž CBRE Zasedačka roku, která objevuje zajímavé kancelářské prostory, právě zveřejnila 33 finalistů z celkových 81 přihlášených firem. Jobs.cz vám zajímavé zasedačky, kanceláře a odpočinkové zóny postupně představí. Dnes to bude fotogalerie 12 zajímavých zasedaček. …

Foto: 8 firem s nejhezčími kancelářemi

Chcete strávit osm hodin denně ve sterilním open spacu nebo vzdušné kanceláři plné designových prvků? Tohle asi není otázka, nad kterou je třeba dlouho přemýšlet. Soutěž CBRE Zasedačka roku už potřetí hledala firmy se zajímavými kancelářemi. Tohle je velká fotogalerie 8 vítězů posledního ročníku. Porotě předsedala architektka Eva Jiřičná, která by firmám doporučila zaměřit se …