V práci to skřípe a nevíte, co dělat? Máme 5 možností, jak to řešit

Letadlo ještě ani nedosedlo a vám už stačila při pomyšlení na pondělní návrat do kanceláře výrazně klesnout nálada. Dovolená byla fajn, ale o to bolestněji na vás doléhá nespokojenost, kterou v zaměstnání pociťujete. Ať už je to příliš mnoho práce, ubíjející rutina nebo náladový šéf, lze s tím něco dělat. Zvažte svoje možnosti.

1. Zkusím zlepšit svoji situaci ve stávající práci

Pokud míra vaší frustrace ještě zdaleka nedospěla vrcholu a pořád si uvědomujete, co máte na své práci rádi, zkuste si udělat i audit toho, co vás na ní štve.

  • Kdy a proč nastávají momenty, které vás stresují?
  • Kteří lidé nebo pravidla z vás vysávají energii?
  • Nejčastěji se lidé dostávají do stresu, když mají na starosti něco, co úplně není v jejich kompetenci a nemají nad tím plnou kontrolu. Netýká se vás právě tenhle problém?

Jakmile identifikujete to klíčové, co vám pije krev, jděte po tom. Ne, nestačí si na to dokola stěžovat před kolegy, kteří vám nemohou nijak pomoct. Je nutné zapojit šéfa, trvat na tom, že je potřeba, aby s vámi zapracoval na zlepšení, i když to třeba není lehké, protože se to týká celého systému fungování, na jehož konci jste ovšem vy. Své požadavky neformulujte jako věčné stížnosti na to či ono, spíš mluvte pozitivně o tom, co by vám pomohlo, aby se vám lépe pracovalo. Nebo raději abyste byli efektivnější. Na to budou slyšet.

TIP: Stále hledáte způsob, jak skončit každý den o něco dřív, ale stihnout všechnu práci? Zkuste trik, který vám pomůže být efektivnější.

Jakmile to rozjedete, nenechte to tak zvaně vyhnít. Sledujte, nakolik a jak rychle se věci posouvají vpřed. Určete si lhůtu, například čtvrt roku, během níž už by měl nastat pokrok. Nestane-li se tak, zvažte další možnosti.

2. Najdu si jinou práci

Když člověk říká jinou, většinou myslí lepší. Někdo má štěstí a dostane nabídku od jiné společnosti. Jestli jste se ale pod šťastnou hvězdou tak úplně nenarodili, bude to chtít nějaké úsilí, abyste získali lepší nebo aspoň srovnatelnou práci. Prohlížet nabídky a snít, jaké by to bylo jinde, vám nové místo nepřinese. Je potřeba sestavit si šmrncovní životopis, pokaždé vymyslet pár slov o motivaci, která vás na nabízené práci láká, a když zaujmete, jít na pohovor.

Jobs.cz vám pomůže najít nabídky šité na míru právě pro vás, vytvořit si profil, a naučit se spoustu triků, jak při hledání místa uspět. Jděte do toho! Ano, i když je vám sedmačtyřicet. Firmy si už dávno nemohou dovolit zaměstnávat jenom třicátníky. Lidi potřebují jako sůl a nezaměstnanost se pořád drží proklatě nízko, takže nemají kde brát. Šance pro všechny, kdo se nebojí změny.

3. Najdu si přechodnou práci

Božínku a proč ne? Jestli jste už pološílení z náladového šéfa, který jednou mluví, jako když másla ukrajuje, a podruhé na vás ječí, až drnčí okna, vezměte práci, která nebude úplně podle vašich představ. Možná půjdete dolů s platem i šarží, ale pomůže vám to vybřednout z patové situace, kdy máte ze stávající práce žaludeční vředy, ale zatím jste nenašli plnohodnotnou náhradu. Všechno se zklidní a vy budete mít čas vydechnout a přemýšlet o tom, kam se svojí kariérou ubírat dál.

Samozřejmě je dobré probrat to se svými blízkými. Jestli jste šéfovali středoevropské divizi prodeje elektroniky a teď nastupujete jako vedoucí prodejny, měli by se na to připravit, už kvůli finanční stránce.

TIP: Slyšeli jste už o Lazy girl job? Pro tento typ práce se rozhodují hlavně mladí lidé, ale možná je řešením i pro straší ročníky v různých životních etapách.

4. Budu žít z finanční rezervy

Pokud tu samozřejmě nějaká je. Možná se ztenčila za poslední rok a půl, kdy zdražilo úplně vše, na co se člověk podívá. Ale třeba i tak zbývají peníze na pár měsíců skromnějšího života, než si něco najdete. Dlouhodobé to řešení to pro většinu lidí není, ale na čas to smysl dává, pokud se potřebujete vymanit z nepříjemné práce a rozmyslet si, co dál.

5. Nebudu dělat nic

Tohle je úplně nejhorší řešení, které můžete zvolit. Neustálá nespokojenost z vás bude vysávat život jak Mozkomor z Harryho Pottera. Jestli čekáte, že nastane nějaký zázrak, který za vás situaci rozštípne, budete nejspíš zklamáni. Proto na nic nečekejte a vezměte osud do svých rukou.

Kde se svým (pracovním) osudem začít? V moři nabídek na Jobs.cz ho můžete kormidlovat podle vlastních představ.

 

 

 

 

Další články k tématu

6 nejžádanějších profesí roku 2016

V jakých oborech si letos najdete lepší práci? Vytipovali jsme těchto šest profesí. Se změnou práce neváhejte, pokud si v roce 2016 chcete více vydělat. Nástupní mzdy nováčků totiž podle analytika Jobs.cz porostou o 5 až 15 procent, zatímco platy stálých zaměstnanců nejvíce o 5 procent. Letos na tom tedy bude lépe ten, kdo se rozhoupá … číst více

4 věci, kvůli kterým jsme v práci nešťastní

Co nás v práci nejvíc vytáčí? Co skousneme a kvůli čemu odcházíme? Kupodivu to nebývají peníze. Podle průzkumu JobsIndex mnohem více záleží na vztazích s kolegy a pocitu užitečnosti vlastní práce. Zjišťovali jsme, co nás v zaměstnání štve opravdu nejvíc. Najdete v něčem sami sebe? 1. Otravní kolegové „To, co mě vytáčí do nebes, je pasivní agresivita některých kolegů. … číst více

Věci, které v poslední době změnily český trh práce

Lidé, kteří hledají nebo mění práci, jsou dnes v nejvýhodnější pozici za několik posledních let. Trh práce se hodně změnil a na některá tvrzení, která dříve platila, se musíme podívat trochu jinýma očima. Tohle je pět konkrétních příkladů. 1. Dvacet vteřin na jedno CV Napište svůj životopis co nejlépe – personalisté mu budou věnovat sotva … číst více

Když vás osloví headhunter

Ne vždy jste to vy, kdo musí učinit první krok, aby získal dobré pracovní místo. Zvláště u vyšších manažerských pozic a v případě zkušených specialistů se vám může přihodit, že vás se zajímavou nabídkou osloví headhunter. Jak se v takové situaci zachovat a vytěžit z ní co nejvíce? Rozhodují zkušenosti Headhunteři k vytipování nadějných lidí využívají … číst více