Zkusili jste ChatGPT? „Je to bomba,“ myslí si ten, komu umělá inteligence pomáhá vytvářet maily nebo reporty za zlomek času. „Je to na nic,“ říká jiný s tím, že obsah, který AI vygenerovala, se sice tvářil důvěryhodně, ale při bližším ohledání vyšlo najevo, že si umělé neurony vycucaly data z prstu. Ať patříte do první, nebo do druhé skupiny uživatelů AI, tato technologie váš pracovní život dříve či později ovlivní. Do jakých činností zasáhne? A jak se k tomu postavit?
Dlouho se předpokládalo, že robotizace a automatizace nahradí zejména činnost manuálně pracujících lidí v průmyslové výrobě. Zatímco ti, kteří tvoří spíše hlavou než rukama, se strojů se schopností převzít jejich práci obávat nemusejí.
Jenže v posledních letech se ke slovu dostaly tzv. velké jazykové modely typu ChatGPT, které díky obrovskému množstvím textů dostupných na internetu mohly vycvičit své umělé neuronové sítě natolik, aby skládaly slova, obrazy nebo i hudbu jako lidé. Navíc si pokročilejší modely už mohou sáhnout pro informace či inspiraci kamkoliv na internet a dokážou tvořit obsah za zlomek času oproti lidem. AI tak začala rychle ovlivňovat práci lidí na kancelářských pozicích, jejíž robotizace měla přijít na řadu až po zapojení strojů v továrnách.
Kde a jak zasáhne
Podle studie americké investiční společnosti Goldman Sachs z března letošního roku by mohla umělá inteligence vykonávat lidskou práci, která odpovídá 300 milionům plných pracovních úvazků. Na druhou stranu by měla AI přispět ke vzniku nových pracovních míst v řadě oborů a zvýšit produktivitu. Každé odvětví však podle zprávy Goldman Sachs zasáhne AI jinak: Zatímco v administrativě se zautomatizuje 46 % pracovních úkolů, v právních profesích 44 %, ve stavebnictví 6 % a v údržbě dokonce jen 4 %.
Ne všechny studie přitom hovoří rovnou o rušení míst. Například Mezinárodní organizace práce (ILO) předpovídá, že AI nejspíš nepřevezme zcela kontrolu nad prací většiny lidí. Zautomatizuje ale část jejich povinností, což je údajně nevyhnutelné. Tím jim však vznikne prostor pro plnění jiných úkolů.
TIP: Jak lze využít umělou inteligenci v medicíně? Poslechněte si náš Jobscast, v němž hovoří o zapojení AI do diagnostiky rentgenových snímků zakladatelé českého start-upu.
Málo nebo moc?
Pokud jste zkusili některý z nástrojů typu ChatGPT, možná jste byli zpočátku zklamáni jeho výstupy, které nemusely být nijak oslnivé. Říkáte si proto, že studie předpovídající nahrazení lidí umělou inteligencí poněkud přehánějí. Jenže i ChatGPT je nástroj, který se vyvíjí a se kterým se člověk učí pracovat – zadávat mu správné pokyny, upřesňovat je a ověřovat a upravovat výstupy. Ať už jsou v podobě textu, tabulek, analýz nebo obrázků.
Ti, kteří už s AI nějakou dobu pracují a vyzkoušeli si, čeho všeho je schopen, mohli zase získat dojem, že možnosti AI se podceňují. Zejména v odvětvích, která se donedávna považovala za vrcholně lidská a kreativní, jako je umění.
Jak totiž ukázala například letošní soutěž Sony World Photography Awards, jestli něco AI nechybí, je to tvořivost. Vítězem kreativní kategorie v této soutěži se stal snímek, pod nímž byl podepsán německý fotograf Boris Eldagsen. Ocenění však odmítl převzít a posléze prozradil, že fotografii vytvořila umělá inteligence. Poukázal tak na fakt, že AI je dostatečně kreativní na to, aby dokázala konkurovat lidským uměleckým výtvorům.
Markeťáci i lékaři
Diskuze o tom, nakolik lze výstupy AI považovat za umělecká díla, však ponechme stranou. Podstatné je, že schopnosti AI jsou už teď značné a v budoucnu budou pravděpodobně ještě růst. Mají proto potenciál práci lidí v nejrůznějších oborech ovlivnit, ty kreativní nevyjímaje. Využití AI například v reklamních a marketingových aktivitách, které určitou míru „spotřební“ tvořivosti vyžadují, je už teď obrovský. AI ale mohou pro tvorbu nejrůznějších textů využívat právníci, stejně jako realitní makléři, učitelé nebo lékaři.
To ovšem neznamená, že musejí přijít o práci. Člověk bude ve svých profesích i nadále potřeba. Například v oblasti medicíny může AI pomáhat s diagnostikou výstupů z nejrůznějších přístrojů, ale vyhodnocovat celkový stav pacienta, oznamovat mu diagnózu a probírat s ním možnosti léčby musí i nadále lékař.
Pračka místo necek
Jak a nakolik využívat AI v tom kterém oboru se teprve nyní lidstvo učí. Je ale pravděpodobné, že práce bude čím dál tím víc vypadat jako kooperace člověka a stroje. Lidé se budou muset naučit, na co všechno AI používat, jak s ní komunikovat, jak využívat její možnosti, ale i jak kontrolovat její výstupy s vědomím limitů, které umělá inteligence má. Kdo to bude umět, může získat značnou výhodu oproti ostatním. Bude jednoduše produktivnější, protože zvládne víc práce za méně času.
Zároveň se odhaduje, že AI vytvoří nová místa, o jejichž pracovní náplni si teď ještě nejsme schopni udělat konkrétní představu. Budou se nejspíš týkat nejen vylepšovaní funkcí IA, ale i prozkoumávání možností jejího využití, a to i z etického hlediska.
Každopádně strkat před AI hlavu do písku je jako trvat na tom, že nebudu používat pračku a zůstanu u necek, ačkoliv při správném použití vypere pračka stejné množství prádla za zlomek času. Zkuste proto před nástupem AI nezavírat oči a zajímejte se o to, jak umělou inteligenci integrovat do svých každodenních pracovních postupů. I když to možná zpočátku půjde ztuha, časem vám to může podstatně ulehčit práci a dodat vám „skills“, bez nichž se v budoucnu půjde těžko obejít.
Máte rádi technologie? Prohlédněte si nabídky práce na Jobs.cz, kde inzeruje široká škála firem včetně předních technologických společností.