Volných míst je víc než kdy jindy. Jak toho využít?

5 minut čtení

Pracovních nabídek je víc než před vypuknutím pandemie a konkurence uchazečů nízká. Vyplývá to z našich dat a víme také, proč tomu tak je. Kdo hledá místo nebo uvažuje o změně zaměstnání, má nyní skvělou příležitost se kariérně posunout. Kdy jindy než teď a kdo jiný než vy!  

Ještě začátkem roku 2020 byl na pracovním trhu nedostatek lidí. Ekonomika šlapala a firmy horko těžko sháněly nové zaměstnance. Vloni na jaře přišel v důsledku pandemie zlom. Firmy propouštěly, nabídek práce citelně ubylo, za to uchazečů skokově přibylo.

Jenže už během podzimu se situace začala zlepšovat a dnes jsou počty pracovních nabídek vyšší než před vypuknutím pandemie. Možná o tom pochybujete a říkáte si, jak je to možné. Proč u nás tak výrazně jako v jiných zemích nerostla nezaměstnanost? A jak to, že počet nabízených míst začal brzy opět narůstat

TIP: Máme přehled o tom, jak stoupla nabídka práce v jednotlivých oborech a na jednotlivých pozicích. A také víme, kolik se na ně hlásí průměrně lidí. Podívejte se

Jsme výkonnější a levnější

„Jedním faktorů nízké nezaměstnanosti je například to, že v Česku podniká spousta zahraničních společností, které u nás mohou v porovnání se státy západní Evropy využívat velmi levnou a při tom výkonnou pracovní sílu. Proto pokud potřebují začít šetřit, většinou nejprve propouštějí zaměstnance v jiných zemích,“ vysvětluje analytik pracovního trhu z firmy LMC Tomáš Ervín Dombrovský.

Jedním ze silných faktorů rychlého oživení pracovního trhu je zase fakt, že v České republice byl dlouhodobý strukturální nedostatek zaměstnanců. Významnou roli sehrály i nové byznysové příležitosti vzešlé z pandemie. Proto ačkoliv řada především malých firem nebo gastropodniků musela buďto úplně nebo alespoň na čas skončit, propuštění docela rychle nacházeli práci jinde.

„Vloni se vynucená změna místa v důsledku pandemie týkala deseti procent zaměstnanců, ale drtivá většina z nich si dokázala poradit, aniž by skončila v evidenci úřadu práce,“ dodává analytik.  

Bylo potřeba posílit především rostoucí odvětví online služeb, kam spadá například e-komerce, což trvá dodnes, ale také finanční instituce nebo pojišťovny už na podzim zjistily, že potřebují nabírat. „Stejná situace nastala i ve zdravotnictví nebo v průmyslu, kde byl stejně jako v některých dalších odvětvích nedostatek lidí už před pandemií, který během ní umocnily karantény zaměstnanců,“ objasňuje Dombrovský. A dodává, že podzimní oživení se ještě zrychlovalo během zimy.

Kdo se odhodlá ke změně, bude čelit malé konkurenci

Když na jaře přišlo rozvolnění a nejpřísnější restrikce skončily, zaměstnanci v řadě firem si oddechli. Byli rádi, že si udrželi místo, jehož si začali více vážit, a také firmy se začaly o své lidi během pandemie více starat. Na mnohé z nich nicméně dolehla únava z vyššího pracovního vytížení během posledního lockdownu a na změnu místa neměli a dosud nemají příliš pomyšlení.

TIP: Stejně by mě nevzali, navíc všude je něco. Podobnými sebeklamy si barikádujeme cestu k lepší práci, která by nás víc bavila a naplňovala. Právě teď je na čase přestat se obelhávat. 

„Díky tomu je pro lidi, kteří se nebojí změny a chtějí se kariérně posunout, výborná doba hledat si nové zaměstnání,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský. Konkurence na straně uchazečů je teď nízká, protože lidí ochotných měnit práci je málo, zatímco pracovních nabídek hodně. Týká se to zejména často žádaných a těžko obsazovaných pozic, jako jsou inženýři s náročnou technickou kvalifikací, ajťáci, seniorní obchodníci nebo zkušení produktoví a projektoví manažeři, ale nově také účetní a finanční specialisté.

Ti všichni si mohou vybírat a mají výbornou šanci získat místo za velmi výhodných podmínek. To ale nemusí trvat napořád. „Až se lidé po letním vydechnutí rozkoukají, nejspíš se začnou postupně poohlížet po nových pracovních příležitostech,“ domnívá se analytik s tím, že v lednu a na začátku roku už může být situace jiná.

Navíc už teď jsou výrazně ochotnější měnit zaměstnání ti, kteří v posledním roce kvůli covidu alespoň jednou práci změnit museli. Čtvrtina z nich si aktivně hledá místo, protože to stávající jim z nějakého důvodu ne zcela vyhovuje.

Kdo uvažuje o kariérní změně, neměl by proto dlouho váhat. Volných míst je víc než kdy jindy. Podívejte se na nabídky práce na Jobs.cz!

 

Další články k tématu

Video: Co si personalistky myslí o klišé v CV?

„Požadujeme: flexibilitu, ochotu učit se novým věcem, kreativitu, odolnost vůči stresu.“  Kdo by neznal podobné obraty z pracovních inzerátů? A myslíte si, že právě to chtějí personalisté číst v životopisech a motivačních dopisech? Právě, že nikoliv. Chce to vlastní invenci Firmy očekávají, že si vymyslíte odpovědi vlastní. Nápaditější, konkrétní a hlavně takové, které vás skutečně vystihnou. Pokud … číst více

Comdata: věk u nás nehraje roli

Šedesátník Alexander Jakerle pracuje v Comdata jako telefonní operátor. A některé ze svých mladších kolegů strčí svými výsledky i energií do kapsy. „Zas tak těžké to není. Člověk musí hlavně chtít a být živý. To ale nezáleží na věku, někteří lidé mi připadají mrtví i ve třiceti.” Co radí svým vrstevníkům, kteří po padesátce hledají … číst více

Proč ve vás personalista nevidí to, co v sobě vidíte vy

Je to záhada. Odpověděli jste na několik pozic a máte pocit, že byste všechny mohli klidně dělat. Jenže vás nevybrali. Dali prý přednost někomu, kdo lépe odpovídal požadavkům. Jak to? Vždyť jste splňovali všechno! Problém je, že personalista vám skrze životopis nevidí do hlavy. Tak mu to zkuste umožnit a prodejte se líp. Buďte osobnější … číst více

Máte zaměstnání, ale je nejisté? Víme, proč začít shánět místo už teď

4 minuty čtení Možná, že poslední měsíce či týdny prožíváte obrovský stres. Buďto už jste ve výpovědní lhůtě nebo vám výpověď hrozí – firma, v níž pracujete, zrovna neprosperuje, všude se šušká, že se budou snižovat stavy, a vaše pozice ve společnosti není nejsilnější. Ať už jste v první či druhé situaci, na nic nečekejte … číst více