Vracím se po rodičovské. Jak napsat CV nebo jak si zajistit kratší úvazek?

Vplout po rodičovské dovolené zpět do bojů o místa a konkurovat ostatním uchazečům není snadné. Člověk má pocit, že spoustu věcí zapomněl, že mu ujel vlak nebo že nebude schopen pracovat tolik hodin denně jako před tím. Nenechte se těmito pocity odradit od hledání místa. Zaměstnavatelé řeší stále nedostatek lidí, což zvyšuje jejich ochotu vyjít vstříc těm, kteří se na trh práce práce vracejí.

Životopis s dírou

Možná vás straší, že péče o potomstvo, které jste se v minulých několika letech věnoval/a, udělala ve vašem CV obří kráter a ten vás zdiskredituje ve všech výběrových řízeních. Tuhle starost hoďte za hlavu. Je přirozené přerušit pracovní nasazení a věnovat se rodině. Ostatně vy nejlíp víte, co všechno jste se během rodičovské naučil/a. Takže není potřeba se za toto období stydět. Navíc z něj můžete udělat i svoji přednost.

V CV nic nemaskujte

Při psaní pracovních zkušeností se doporučuje postupovat od nejmladší po nejstarší. I tak ale nemusí na začátku výčtu stát přímo rodičovská dovolená. Jestliže jste odcházela na mateřskou ze zaměstnání, můžete toto období uvést jako jednu z položek:

(08/2017 – 07/2021)  Investiční poradce/kyně velkých klientů, Vaše finance, s. r. o.  

 •   vyhledávání investičních příležitostí na míru největším klientům
 •   vedení jejich investičních portfolií
 •   péče o klienty a jejich podpora kdykoliv bylo potřeba
 •   jednání s obchodními partnery
 •   (06/2020 – 09/2022 čerpání MD, RD)

Můžete ale také sebevědomě uvést období mateřské a rodičovské dovolené jako samostatnou položku. V tom případě k ní nezapomeňte napsat, co všechno jste se při tom naučili:

06/2020 – 09/2022  Mateřská a rodičovská dovolená

 • Plánování, ale i schopnost plán přizpůsobit třeba několikrát za den měnícím se podmínkám.
 • Time management – organizování činností tak, aby nevznikaly zbytečné prostoje.
 • Trpělivost a schopnost zůstat v klidu a řešit problém i za značně stresující situace.
 • Maximální efektivita při plnění veškerých úkolů.  

Uvést ale můžete i další činnosti, kterým jste se na mateřské věnovali. Například jste pomáhali ve vaší čtvrti organizovat dětský bazárek, spoluzakládali mateřské centrum nebo jste byli aktivní v budování sítě rodičů, kteří si vzájemně hlídají děti. Hodí se každá aktivita, která prokáže vaše schopnosti něco vymyslet, naplánovat a zrealizovat.

Když nechci zpět úplně naplno

Řada rodičů by se po přestávce do práce ráda vrátila, ale málokdo si dokáže představit, že by šel zpět na celých osm hodin. A to i když by je nemusel trávit každý den v kanceláři a mohl pracovat částečně z domova. Je lepší dát tomu nějaký čas a zkusit sehnat práci na zkrácený úvazek, než kývnout na celý a pak se hroutit. Jestli vás do práce netlačí třeba finanční situace, zkuste si sehnat takové místo, které vám bude v tomto ohledu vyhovovat. Můžete na to jít dvojím způsobem:

 • Na Jobs.cz máte možnost si nabídky třídit a zadat si práci na zkrácený úvazek přímo jako jeden z filtrů. Připravte se ale na to, že takových inzerátů nebude nijak přehršle. Situace se lepší, ale pomalu. Nedávno sice prošel zákon daňově zvýhodňující zaměstnavatele, kteří pracovat na kratší úvazky umožňují, nicméně i tak se vše teprve rozhýbává.

TIP: Jak si požádat o zkrácený úvazek, na čem všem je potřeba se dohodnout se zaměstnavatelem a v čem mohou být úskalí?

 • Můžete také reagovat na nabídky s full time pracovní dobou a zkusit se domluvit na kratším úvazku při přijímacím jednání. Zda to nechat až na pohovor, nebo s tím vyrukovat rovnou v CV, případně v průvodním dopise, je otázka. Zkuste obě varianty a uvidíte, co nese lepší výsledky. Můžete třeba navrhnout, že byste se o místo s někým dělili. Sdílená pracovní místa zavádí od začátku loňského roku zákoník práce. Díky tomu se mohou na jedné pozici střídat dva a více zaměstnanců s kratším úvazkem. Více o tom zde.

Buďte trpěliví, hledejte na Jobs.cz a pravidelně odpovídejte na nabídky. Dřív nebo později u nás najdete skvělou práci, ve které se po návratu z mateřské budete cítit jako ryba ve vodě. 

Další články k tématu

Mateřství není brzda, říká mladá podnikatelka

Eva Vašková Čejková začala podnikat ve dvaceti. Dnes je jí o deset let víc, vede úspěšnu firmu zabývající se reklamní činností a PR, napsala knihu pro začínající podnikatele, porodila syna a ještě na mateřské přišla s projektem, který mimo jiné podporuje ženy ve startu vlastního byznysu. Jestli Eva něco nemá ráda, pak stagnaci. Proto přišel … číst více

Rodiče žádají firmy: dejte nám částečné úvazky

Částečné úvazky a možnost práce z domova – to by byl pro rodiče s dětmi nejhezčí dárek k nadcházejícímu Dni matek (11. května) a Dni otců (15. června). Jak přesvědčit zaměstnavatele, že chcete pracovat na zkrácený úvazek? Rodina vs. kariéra? Třicetiletá Martina žije v Olomouci s manželem a dvěma dětmi – tříletou dcerou a šestiletým synem. Manžel paní Martiny pracuje … číst více

3 tipy, jak si v roce 2017 rychle oprášit životopis

Může se to stát dnes, zítra nebo třeba za měsíc. Padne vám do oka zajímavá nabídka a budete na ni chtít odpovědět co nejdřív. Jenže při pohledu do životopisu zjistíte, že jste jej naposledy aktualizovali někdy před třemi lety… Když vám jde o to dostat se na pohovor, není čas ztrácet čas. Máme tipy, jak … číst více

Na tom, jakým mluvíte jazykem, při hledání práce záleží

Čtete si inzerát a nejsou vám úplně jasné některé termíny? Nenechte se hned odradit. Možná jste zvyklí na jiné názvosloví. To nemusí být na překážku. Pokud by vás práce lákala a máte k ní odborné i jiné předpoklady, na inzerát odpovězte. Snažte se však jazyku firmy přizpůsobit.   Někdy si člověk přečte inzerát a hned je … číst více