Všichni musí být v pyžamu. Jak to chodí, když jste na nemocenské

Dlouho to vypadalo, že léto ani neskončí. Ale teploty už začínají klesat a viry a bakterie naopak stoupat. Práce z domova často umožňuje přestát menší nachlazení bez nutnosti brát si neschopenku. Co když ale přijde choroba, která si řekne o pořádné léčení. Pak je tu náš souhrn toho, co o nemocenské platí. 

Znáte film Všichni musí být v pyžamu? Je o revizorovi nemocných, který kontroluje, jestli opravdu řádně stůňou a nedělají místo toho třeba melouchy. Sám má ovšem problémů nad hlavu včetně těch zdravotních.

Film je sice z roku 1984, ale na principu nemocenské se toho od té doby zase tolik nezměnilo. Pokud oficiálně choříte, může na vás kontrola přijít i v současnosti. Plus je potřeba dodržet určité lhůty a bez drobného papírování se to také neobejde. Takže kdo, co a komu nahlašuje, platí, kontroluje a ukončuje?

Kdo a co nahlašuje

Neschopenku vystavuje ošetřující lékař. Pokud onemocníte a nemůžete chodit do práce, ani pracovat z domova, je potřeba ho co nejdříve navštívit.

Od ledna 2020 už nemusíte zaměstnavateli doručovat papírovou neschopenku, lékař ji vydává v elektronické verzi. Tu posílá na Českou správu sociálního zabezpečení a zaměstnavatel je to o tom informován. Nemocný dostane od lékaře tištěný formulář, kterým by se měl prokázat v případě kontroly správou sociálního zabezpečení.

O své pracovní neschopnosti musí zaměstnanec svého zaměstnavatele informovat bez zbytečného odkladu. Je jedno, jestli do práce zavoláte nebo napíšete sms, ale přece jenom nejjistější je email s potvrzením o přijetí zprávy.

Kdo komu platí

Do 14. dne neschopnosti (bráno od vystavení neschopenky) platí náhradu mzdy zaměstnavatel, a to ve výši 60 % z redukovaného průměrného výdělku. Ten se odvíjí od průměrného výdělku v předcházejícím čtvrtletí. Do částky se započítávají pouze pracovní dny, svátky v případě, že by na ně připadl pracovní den zaměstnance.

Od 15. dne pracovní neschopnosti budete dostávat dávky nemocenského pojištění. Lhůta vyplacení je nejvýše 30 dní od okamžiku, kdy zaměstnavatel doručil příslušné informace na správu sociálního zabezpečení. To učiní po uplynutí 14 dnů od začátku neschopnosti.

Nemocenská se vypočítává z denního vyměřovacího základu, což odpovídá průměrnému dennímu příjmu za posledních 12 kalendářních měsíců, ovšem sníženému o redukční hranice (každý rok jsou jiné).

Kdo a kdy chodí na kontrolu

Pokud jste na neschopence, jste povinni dodržovat režim stanovaný vaším ošetřujícím lékařem. Ten také určuje dobu vycházek, které ale nesmí být celkově delší než 6 hodin denně.

Jestli tento režim dodržujete, může přijít v prvních 14 dnech zkontrolovat zaměstnavatel. Ten vám může při porušení režimu snížit náhradu mzdy, nebo vám ji dokonce neposkytnout. Při zvlášť hrubém porušení, například při vykonávání jiné výdělečné činnosti anebo rekreace v období neschopnosti, může přijít i výpověď.

Od 15. dne chodí na kontrolu Česká správa sociálního zabezpečení. Jestliže vás nezastihne v místě, které jste uvedli (kromě doby vycházek), může vám snížit nebo také úplně odebrat nemocenskou. Pokud byste léčebný režim porušili zvlášť hrubým způsobem, může to být bráno jako přestupek, a pak by vám hrozila pokuta až do výše 20 000 korun.

Kdo a jak ukončuje

Nemocenskou lze pobírat nejdéle 380 kalendářních dnů od prvního dne pracovní neschopnosti. Tato doba může být při dlouhodobé nemoci opakovaně prodloužena až o tři měsíce. Výsledná délka prodlužování však nesmí překročit 350 dnů.

Neschopenku ukončuje ošetřující lékař, a to po zlepšení zdravotního stavu. Může tak ale učinit i v případě, že se nemocný bez důvodu nedostaví na naplánovanou kontrolu či vyšetření. Ukončení lékař opět učiní elektronicky.

 

Další články k tématu

Pružné pracovní úvazky: jaké jsou možnosti

Pokud vám nevyhovuje pracovat na plný úvazek, máte několik možností, jak se zaměstnavatelem dohodnout: dojednejte si zkrácený úvazek, pružnou pracovní dobu, práci z domova nebo sdílené pracovní místo. Zkrácený úvazek Jednou z možností je domluvit se na kratší pracovní době, například na 30 hodinách týdně. Musíte však počítat s tím, že se to projeví na výši … číst více

Právní rádce: Co raději připsat do pracovní smlouvy

Každá pracovní smlouva musí být uzavřena písemně. Kromě označení zaměstnance a zaměstnavatele, data a jejich podpisů musí obsahovat tři podstatné náležitosti, bez kterých je neplatná: druh práce (číšník, účetní, projektový manažer), místo výkonu práce (postačí většinou název obce) a den nástupu do práce (datum, kdy začíná zaměstnanec pracovat). Kromě toho může smlouva obsahovat i další, … číst více

Jak žijí digitální nomádi. Ráno surf, odpoledne práce

Probudíte se, zacvičíte si jógu nebo se proběhnete po pláži a skočíte si pro čerstvě vymačkaný džus. Za těch pár dní na Bali už víte, ve kterém, na první pohled zaplivaném, stánku mají nejlepší. A pak se pustíte do práce. Protože klienti v Česku nepočkají. ↑ Bez kanceláře. Cestovatel a digitální nomád Adam Marčan pracuje … číst více

Podnikáte na sebe? 7 tipů, jak si určit vlastní cenu

Na českém trhu se v posledních dvou letech vyrojilo tolik freelancerů, jako je hub po dešti. Vzniká tak velmi konkurenční prostředí svobodných profesionálů, kteří se utkávají s nabídkami u zákazníků. Co rozhoduje o úspěchu ve výběrovém řízení? Mimo jiné cena. Ale podle čeho ji stanovit? Poradíme. ↑ Sama na sebe, ale za kolik? Určit si vlastní plat, … číst více